"Wiceprezydent odnotowała kluczowe przesłanie, które prezydent (Joe) Biden podkreślił podczas swojego spotkania z przewodniczącym Xi 14 listopada: musimy utrzymać otwarte linie komunikacji, by w odpowiedzialny sposób zarządzać współzawodnictwem między naszymi krajami" – powiedział urzędnik Białego Domu, cytowany przez agencję Reutera.

Rozmowę na wysokim szczeblu potwierdziła również państwowa chińska agencja prasowa Xinhua. Według niej Xi ocenił, że jego niedawne spotkanie z Bidenem na indonezyjskiej wyspie Bali było "strategiczne i konstruktywne". Wyraził nadzieję, że obie strony będą współpracować na rzecz "przywrócenia relacji chińsko-amerykańskich na tor zdrowego i stabilnego rozwoju".

Według komunikatu Xinhua Harris podkreśliła, że USA nie dążą do konfrontacji ani konfliktu z Chinami, a obie strony powinny utrzymać komunikację i współpracować ze sobą w sprawach globalnych.

Rozmowa Harris z Xi miała miejsce w kuluarach szczytu przywódców Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w stolicy Tajlandii Bangkoku. Biden spotkał się niedawno z Xi na marginesie szczytu G20 na Bali. Według ekspertów spotkanie przywódców może ustabilizować sytuację i złagodzić napięcia, ale nie oznacza przełomu w trudnych relacjach USA-Chiny.

Reklama

Dwie największe gospodarki świata spierają się o szeroki zakres spraw, od kwestii handlowo-technologicznych, przez bliskie kontakty Pekinu z Moskwą po status Tajwanu, autonomię Hongkongu, prawa człowieka i rosnącą aktywność wojskową Chin na okolicznych morzach.

anb/ szm/