Jak powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder, porozumienie "umożliwi wzmocnioną współpracę wojskową, jak na przykład [ustalenie] prawnego statusu rozmieszczonych żołnierzy, dostępu do obszarów rozlokowania i uprzedniego rozmieszczenia sprzętu wojskowego". Umowa ma też stworzyć warunki do udzielenia wsparcia wojskowego dla Szwecji, gdyby ta się o nią zwróciła.

Jest to pierwsza taka umowa między USA i Szwecją. Równolegle z nią finalizowana jest także podobna umowa USA z Finlandią. Do podpisania porozumienia dochodzi w kontekście wciąż nierozwiązanej sprawy ratyfikacji akcesji Szwecji do NATO. Podczas wizyty w Waszyngtonie szwedzki minister powiedział, że ma nadzieję, że dojdzie do tego "tak szybko, jak to możliwe".

"Szwecja to silny, zdolny partner obronny, który jest czempionem wartości NATO i dodatkowo wzmocni Sojusz, jak tylko jej akcesja do NATO zostanie sfinalizowana. Członkostwo Szwecji wzmocni naszą zbiorową obronność i ulepszy nasze zdolności do odpowiedzi na wyzwania bezpieczeństwa w obszarze euroatlantyckim" - napisano w komunikacie Pentagonu.