GDL zapowiedział, że strajk ostrzegawczy w transporcie pasażerskim rozpocznie się we wtorek (12 marca) o godz. 2.00 w nocy. „Deutsche Bahn próbowała temu zapobiec, proponując rozmowy ze związkowcami. Nie złożyła jednak zadowalającej oferty” – pisze portal ZDF Heute. Termin na złożenie oferty przez kolej, pozwalającej na wznowienie od poniedziałku negocjacji ze związkiem, upłynął w niedzielę wieczorem.

Postulat: 35-godzinny tydzień pracy z zachowaniem pełnego wynagrodzenia

Deutsche Bahn zadeklarowało, że „chce wrócić do stołu negocjacyjnego” i jak najszybciej podpisać układ zbiorowy pracy „w interesie swoich pracowników oraz pasażerów”.

Reklama

W obecnej rundzie negocjacji zbiorowych GDL wzywało już do strajku pięciokrotnie - ostatni 35-godzinny strajk zakończył się zaledwie w piątek po południu. Ubiegłotygodniowa runda negocjacji związkowców z DB zakończyła się niepowodzeniem – przypomniał ZDF Heute.

Głównym postulatem GDL jest 35-godzinny tydzień pracy z zachowaniem pełnego wynagrodzenia.

Z kolei związek zawodowy Ufo wezwał do strajku w najbliższy wtorek i środę pracowników personelu pokładowego Lufthansy. Związek zrzesza blisko 19 tys. stewardów i stewardess linii Lufthansa oraz Lufthansa Cityline.

Ufo potwierdziło, że strajk dotyczyć będzie wszystkich wylotów z Frankfurtu we wtorek (od godz. 4.00 rano do godz. 23.00), a w środę - wszystkich wylotów z Monachium.