Michał Kaczmarzyk, prezes Buzz – linii wchodzącej w skład grupy Ryanair powiedział w piątek dziennikarzom, że w rozpoczętym już sezonie letnim Ryanair oferuje z Krakowa ponad 260 lotów tygodniowo na 73 trasach, w tym 10 nowych: do Agadiru, Ankony, Berlina, Budapesztu, Lille, Newcastle, Rygi, Sztokholmu Turynu oraz Olsztyna-Mazur. To ponad 40 lotów więcej niż przed pandemią w sezonie Lato 2019 - dodał.

Przyznał, że Kraków jest dla linii strategicznym miejscem. "To największa nasza baza w Polsce. To, obok Budapesztu, największe lotnisko Ryanaira w tej części Europy" – powiedział.

Spółka zakłada, że w tym sezonie w Krakowie obsłuży 4,5 mln pasażerów, a w Polsce – 15 mln. "Wzrośniemy w Krakowie o 20 proc. względem lata 2019 r." – powiedział prezes grupy.

"Bardzo cieszymy się, że Kraków Airport wspólnie z naszym bazowym przewoźnikiem przygotował tak interesującą siatkę połączeń" - powiedział prezes Kraków Airport Radosław Włoszek.

Reklama

Od zimy w bazie na krakowskim lotnisku znajduje się osiem samolotów Ryanaira, w tym sześć B738-8200 "Gamechanger". W 2019 r. spółka miała w Balicach sześć maszyn.

Baza samolotów Ryanaira w podkrakowskich Balicach to inwestycja warta 800 mln dol. Dzięki temu – jak przekazał prezes Buzz – zapewnionych jest 420 bezpośrednich miejsc pracy dla pilotów, członków załóg pokładowych oraz obsługi naziemnej, a także prawie 3,5 tys. niebezpośrednich miejsc pracy w Krakowie.

autor: Beata Kołodziej