W jaki sposób kryzys wpływa na relacje gospodarcze między obydwoma krajami?
– Zmniejszenie polskiego eksportu wynika z sytuacji gospodarczej Rosji, w tym z ograniczenia możliwości nabywczych ludności oraz spadku popytu konsumpcyjnego. Równie ważną przyczyną jest zwiększenie zakresu ochrony miejscowego rynku przez władze oraz wprowadzanie utrudnień administracyjnych.
Kryzys ma też jednak znaczenie pozytywne. W tym okresie otwierają się możliwości współpracy w nowych obszarach, np. znacząco poszerzyła się wymiana produktów rolno-spożywczych i współpraca w przemyśle lekkim (bawełna, nakrycia głowy).
Jakie są główne problemy prowadzenia interesów w Rosji?
Reklama
– Największym utrudnieniem jest nierespektowanie w Rosji zasad ochrony prawa własności oraz powszechna korupcja.
Dotkliwość administracyjnej kontroli i korupcja stanowią też istotne bariery dla eksportu z Polski. Firmy małe i średnie nie są w stanie uporać się z procedurami odprawy celnej, rejestracji i certyfikacji wyrobów, skomplikowanego uzyskiwania wiz oraz pozwoleń na pracę.
Jakie błędy najczęściej popełniają polscy przedsiębiorcy?
– Polskim biznesmenom wydaje się, że dzięki bliskości kulturowej, historycznej i językowej łatwo im zaadaptować się do rosyjskich warunków. Według naszej oceny, kapitalizm rosyjski jest jednym z najbardziej drapieżnych na świecie, pragmatycznym i opartym na woli robienia korzystnych interesów za wszelką cenę. Tego nie biorą pod uwagę polscy przedsiębiorcy.
Poważnym błędem jest niestosowanie odpowiednich zabezpieczeń prawnych i niezapewnienie sobie odpowiednio wcześniej dostępu do informacji o rosyjskim partnerze. Jeszcze większym problemem jest nieuwzględnianie stanu niedookreślenia rynku rosyjskiego, podległego wpływom przeróżnych struktur. Własność gospodarcza w Rosji jest formą amalgamatu państwowych i indywidualnych zakresów wpływania na biznes. Miejscowa gospodarka, chociaż oparta na rynkowych podstawach i w znaczącej części sprywatyzowana, wciąż w dużej mierze porusza się w ramach dawnego sowieckiego etatyzmu. Nie zmienia to faktu, że miejscowy rynek wciąż jest interesujący i ważny dla polskich eksporterów.