Ranking, przygotowany przez Forbesa jeszcze raz udowodnił, że Nowy Jork to najdroższe miasto w Ameryce. Za nim na liście uplasowały się kalifornijskie San Francisco, San Jose oraz Los Angeles. Piąte miejsce należało do Waszyngtonu, a kolejne do San Diego, Bostonu i Filadelfii. Pierwszą dziesiątkę zamknęły zaś Seattle i Baltimore.

Jak wynika z rankingu, przeciętna wysokość czynszu w Nowym Jorku to ok. 3,4 tysiąca dolarów miesięcznie, a średnia cena domu to 1,1 miliona dolarów. W pozostałych miastach z pierwszej piątki cena domu kształtuje się w okolicy 600 tysięcy dolarów.

Gazeta opublikowała ranking w oparciu o ACCRA Cost of Living Index, co kwartał opracowywany przez Council for Community and Economic Research C2ER, organizację zajmującą się zbieraniem i przetwarzaniem danych ekonomicznych dotyczących Stanów Zjednoczonych. Zbiera ona informacje o cenach prawie 60 dóbr i usług dostępnych i świadczonych w 320 największych amerykańskich ośrodkach miejskich. Zgromadzone dane są bardzo zróżnicowane: zaczynając od cen ogrodniczek, a skończywszy na cenie benzyny. Każdemu produktowi i usłudze przypisuje określoną wagę, w zależności od przeciętnych wydatków gospodarstw domowych na dane dobro. Na tej podstawie konstruuje Cost of Living Index, przyjmując, że wartość indeksu powyżej 100 oznacza wyższe niż przeciętne koszty mieszkania i życia w danym mieście.

Najdroższy Nowy Jork uzyskał w tym rankingu 214,7 pkt, dla kolejnych miast wartości indeksu były mniejsze niż 165 pkt. Pierwszym miastem, które nie przekroczyło progowej setki było Orlando na Florydzie z 98,8 pkt, zaś ostatnie zajmujące 40 miejsce Indianapolis miało zaś 87,6 pkt.

Reklama

Dzięki informacjom zgromadzonym przez C2ER można porównać także ceny produktów w różnych częściach Stanów Zjednoczonych. Zebrane dane wskazują, iż nierzadko pomiędzy jednakowymi towarami występują duże rozbieżności cenowe. Przykładowo, 2 litrowa butelka Coca-Coli kosztuje w NY 2,17 dolara, a w Charlotte w Północnej Karolinie jedyne 1,1 dolara. Za pudełko chusteczek marki Kleenex na terenie Zielonego Jabłka płaci się 2,99 dolarów, a w Charlotte 1,48 dolara, czyli prawie o połowę mniej.

Jeśli chodzi o ceny usług to podobnie jak towarów także są uwarunkowane geograficznie. W Detroit przeciętna cena za dostarczenie elektryczności do mieszkania to ok. 244 dolarów miesięcznie, a w Atlancie ok. 142 dolarów.

ikona lupy />
Most Bay Bridge w San Francisco / Bloomberg