Z analizy Marcina Krasonia z Open Finance wynika, że aż o 14,3 proc. obniżone zostaną limity cen nieruchomości dopuszczonych do programu Rodziny na Swoim. To efekt obniżenia mnożnika służącego do wyliczenia tych limitów z 1,4 do 1,2. To znacznie ograniczy dostęp do kredytów w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach. W ocenie ministerstwa finansów zachęci deweloperów do obniżenia cen nieruchomości tak, by mieściły się one w limitach, a z drugiej strony, przygotować rynek do wygaszenia programu planowanego na koniec 2012 roku.

Kolejna poważna zmiana to rezygnacja z modyfikacji zasady wyznaczania limitów cen w niektórych gminach. Chodzi o miejscowości położone w pobliżu aglomeracji oraz byłe miasta wojewódzkie, nieruchomości wyceniane są tam wg limitów dla prowincji tymczasem ceny nieruchomości są zbliżone do tych z aglomeracji.

Zobacz: Ceny mieszkań w Warszawie 02.11.2010

Mimo protestów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, program dopłat zostanie ograniczony do rynku pierwotnego, czyli preferencyjnego kredytu nie uzyskamy kupując nieruchomość z drugiej ręki. W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, zachowanie tego ograniczenia było konieczne ze względu na wspieranie rozwoju budownictwa. Dla potencjalnych kredytobiorców ma to ogromne znaczenie, gdyż sześć na dziesięć mieszkań kupowanych w RnS pochodzi właśnie z rynku wtórnego.

Reklama

Wprowadzony zostanie też maksymalny wieku kredytobiorcy. Preferencyjny kredyt otrzymasz mając maksymalnie 35 lat. Wg szacunków BGK zmiana ta spowoduje wykluczenie 25 proc. chętnych na dopłaty. Grupy beneficjentów została za to rozszerzona o osoby samotne oraz żyjące w związkach partnerskich. Dotyczy to tylko mieszkań o powierzchni do 50 m2 (dla rodzin jest to 75 m2), przy czym przy kalkulacji wysokości dopłat uwzględnione będzie maksymalnie 30 m2 (dla rodzin 50 m2). Nowi beneficjenci programu będą mogli z niego skorzystać tylko przy spełnieniu dodatkowego warunku: kupowane mieszkanie musi być ich pierwszym.

Wprowadzono także szereg zmian uzupełniających, z których najważniejsza dotyczy zaprzestania udzielania dopłat z chwilą nabycia kolejnego mieszkania przez kredytobiorcę lub zmiany sposoby użytkowania nieruchomości, na której zakup udzielono kredytu.

Ministerstwo Infrastruktury nie ukrywa, że planowane zmiany mają na celu ograniczenie dostępu do preferencyjnych kredytów, a w końcu i wygaszenie programu. Wg założeń nowelizacji ustawy, wnioski o kredyty z dopłatami będą przyjmowane do 31 grudnia 2012 roku.

ikona lupy />
Limity w programie Rodzina na Swoim w poszczególnych województwach / Forsal.pl
ikona lupy />
Podsumowanie planowanych zmian w Rodzinie na Swoim / Forsal.pl