Takie informacje podała spółka w swoim komunikacie. Jest to piąty odwiert realizowany przez spółkę w tym województwie i trzeci w oparciu o koncesję poszukiwawczą "Wierzbica".

"Decyzja o wyborze lokalizacji Stręczyn-OU1 została poprzedzona szeregiem badań geologicznych, pozwalających na określenie perspektyw obecności niekonwencjonalnego gazu ziemnego na tym terenie. Pod koniec 2012 roku na terenie gminy i miejscowości Nowy Stręczyn odbyły się również spotkania informacyjne pracowników Orlen Upstream z mieszkańcami" - informuje spółka w materiale.

Prace wiertnicze w Nowym Stręczynie zaplanowano na ok. 45 dni. Wiercenie będzie realizowane z udziałem urządzenia wiertniczego należącego do spółki Exalo Drilling. Planowana głębokość otworu osiągnąć ma ponad 3400 m., z czego pobranych zostanie ok. 300 m. próbek skał. Po zakończeniu prac wiertniczych próbki te zostaną skierowane do analizy laboratoryjnej, na podstawie której Orlen Upstream zaprojektuje kolejny etap prac, podano także.

"Koncesja 'Wierzbica' jest jedną z najbardziej perspektywicznych, stąd intensyfikacja prac na tym obszarze. Wstępne badania geologiczne okazały się na tyle obiecujące, że podjęliśmy decyzję o uruchomieniu kolejnego odwiertu badawczego" - powiedział prezes Orlen Upstream Wiesław Prugar, cytowany w komunikacie.

Reklama

Wczoraj spółka informowała o pozytywnej opinii Ministerstwa Środowiska dotyczącej o cesji dwóch bloków koncesyjnych ExxonMobil Exploration and Production Poland (ExxonMobil) zlokalizowanych na Mazowszu. W planach spółki na ten rok są kolejne dwie kolejne lokalizacje odwiertów pionowych. Ponadto, do połowy 2013 r., koncern zamierza wykonać dwa zabiegi szczelinowania hydraulicznego, na obszarze koncesji "Wierzbica" i "Lubartów".

Grupa PKN Orlen zarządza siedmioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. W 2012 r. łączny przerób ropy naftowej w grupie wyniósł 27,9 mln ton, a skonsolidowane przychody sięgnęły 120,10 mld zł.