Wzorcem ma być budowa sieci 940 km gazociągów w ramach korytarza Północ – Południe. Projekt znajduje się na szczycie wstępnej listy inwestycji, które będą współfinansować Polskie Inwestycje Rozwojowe. Korytarzem będzie transportowany gazu, ze świnoujskiego terminalu LNG na południe Europy aż do planowanego gazoportu na chorwackiej wyspie Krk. To gigantyczne przedsięwzięcie, zakładające budowę w Polsce 12 gazociągów, będzie wymagało nakładów rzędu 4,5–5 mld zł.
Gaz-System, odpowiedzialny za ten projekt, jeszcze w tym roku chce zorganizować strukturę finansowania. Prawdopodobnie ok. 1,5 mld zł wyłoży gazociągowy operator i PIR. PIR obejmie w zamian udziały w spółkach celowych powoływanych do zrealizowania konkretnego gazociągu. – Byłyby one powoływane tylko na czas realizacji projektu. Po jego zakończeniu zostałyby przez nas odkupione – wyjaśnia Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu.
Kapitały własne w przypadku korytarza Północ – Południe stanowić będą 20–30 proc. potrzebnej kwoty. Ok. 30 proc. miałoby pochodzić z funduszy UE. Według Jana Chadama resztę środków spółka pożyczy na rynku finansowym. – Możliwość sfinansowania tych inwestycji w ramach rządowego programu Inwestycje Polskie znacznie ułatwi pozyskanie kapitału na ich realizację – przekonuje szef Gaz-Systemu.
Spółka myśli o pożyczeniu pieniędzy z rynku przy wykorzystaniu poręczenia ze strony BGK lub o kredycie z samego BGK.
Reklama
Na liście projektów walczących o pieniądze z programu Inwestycje Polskie ma się też znaleźć planowana przez Gaz-System modernizacja i rozbudowa tłoczni gazu.
Budowa korytarza Północ – Południe w Polsce ma ruszyć za rok. Jego elementy będą powstawać do 2023 r., choć większość zostanie oddana w ciągu najbliższych czterech lat. Węgrzy i Chorwaci wybudowali łącznik między swoimi krajami już w 2011 r., a z końcem przyszłego roku powstanie kolejny: Słowacja – Węgry. U nas prace są na etapie wstępnym. Wybrano m.in. projektanta magistrali Czeszów – Wierzchowice, na projekt kolejnych pięciu gazociągów ogłoszono przetargi. W kolejnych dwóch przypadkach trwa opracowywanie dokumentacji projektowej, zaś w przypadku odcinka Hermanowice – Strachocina prowadzona jest prekwalifikacja na wybór wykonawcy, dostawcy rur i inspektorów nadzoru.
Poza budową 10 krajowych odcinków gazociągów projekt korytarza przewiduje budowę dwóch interkonektorów, z Czechami (60-km odcinek z Kędzierzyna) i ze Słowacją. W ciągu kilku najbliższych miesięcy spółka chce dla nich otrzymać pozwolenie budowlane. Prace musi koordynować z czeskim i ze słowackim operatorem systemu przesyłowego, firmami Net4Gas i Eustream.
Trzy gazociągi w zachodniej części Polski (Lwówek – Odolanów, Czeszów – Wierzchowice, Czeszów – Kiełczów) powstaną dzięki specustawie przygotowanej w związku z budową terminalu LNG. Pozostałe realizowane są w normalnym trybie, ale Gaz-System stara się je umieścić w projekcie nowelizacji specustawy (projekt zakłada, że specjalnym trybem objęte będą właśnie niektóre inwestycje gazociągowe).