Stopa bezrobocia wyniesie 11,1 proc. na koniec tego roku, a w 2014 odnotuje wzrost do 12,1 proc. i do 12,4 proc. w roku 2015 wobec 10,1 proc. w ubiegłym roku - wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP).

W listopadowej projekcji bank centralny spodziewał się, że stopa bezrobocia będzie rosła wolniej - w tym roku miała wynieść 10,7 proc., zaś w 2014 r. - wzrosnąć do 11,7 proc.

Bank centralny przewiduje niekorzystne zmiany strukturalne na rynku pracy.

"W horyzoncie projekcji oczekiwany jest w szczególności wzrost równowagowej wielkości bezrobocia (NAWRU), co jest w dużym stopniu wynikiem występowania zjawiska histerezy bezrobocia. Jednym z przejawów tego zjawiska jest obserwowany obecnie stopniowy wzrost wśród osób bezrobotnych odsetka osób długotrwale bezrobotnych" - czytamy w "Raporcie o inflacji".

Reklama

Proces ten będzie nasilał się wraz z prognozowaną pogarszającą się sytuacją na rynku pracy.

>>> Czytaj też: Choć zarabiamy coraz więcej, to stać nas na coraz mniej

"Stopę bezrobocia równowagi podnosi także wzrost efektywnego opodatkowania pracy w ostatnim okresie (wzrost stawki rentowej, zamrożenie progów podatkowych PIT) oraz wzrost relacji płacy minimalnej do przeciętnej płacy " - czytamy dalej.

NBP przewiduje, że liczba pracujących będzie się obniżać do połowy 2015 r.

Według centralnej ścieżki projekcji, liczba pracujących spadnie w tym roku o 1,1 proc. i także o 1,1 proc. w 2014 r. oraz o 0,2 proc. w 2015 r. (wobec wzrostu o 0,1 proc. w ub.r.).

"W całym horyzoncie projekcji dynamika realnych wynagrodzeń będzie istotnie niższa od tempa wzrostu wydajności pracy. W konsekwencji do końca 2015 r. kontynuowany będzie spadek udziału funduszu płac w PKB, a dynamika jednostkowych kosztów pracy będzie kształtować się na poziomie nieprzekraczającym 1 proc. r/r" - napisał NBP.

>>> Polecamy: Stratfor: Masowe bezrobocie to obecnie największy koszmar Europy

Według projekcji, płace brutto zwiększą się w latach 2013-2015 odpowiednio o 3,0 proc., 3,6 proc. i 4,3 proc. wobec 3,7 proc. w ub. roku, przy wzroście wydajności pracy o: 2,4 proc., 3,7 proc. oraz 3,3 proc. (wobec wzrostu o 2,0 proc. w ub.r.).

Stopa aktywności zawodowej wyniesie w latach 2013-2015 po 56,0 proc. w każdym wobec 55,9 proc. w 2012 r., podano w dokumencie.

>>> Czytaj też: NBP: wzrost cen wyhamuje. Mniejsza konsumpcja to mniejsza inflacja

ikona lupy />
Bezrobocie, źródło: NBP / Media
ikona lupy />
Jednostkowe koszty pracy, źródło: NBP / Media