statystyki

Zarobki w Polsce: oto miasta, w których zarabia się najlepiej

14 listopada 2013, 05:15 | Aktualizacja: 15.11.2013, 09:32

Zarobki Polaków w niektórych miastach przekraczają medianę dla całego kraju. Zobacz, gdzie zarabia się najwięcej i dlaczego.

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego w 2012 roku przez Sedlak & Sedlak, najwyższe zarobki otrzymywały osoby zatrudnione w Warszawie. Mediana całkowitego wynagrodzenia brutto w stolicy naszego kraju wyniosła 6 000 PLN, czyli ponad 4 200 zł „na rękę”. – Na wysokie płace w mieście stołecznym wpływ ma przede wszystkim obecność największych polskich i zagranicznych przedsiębiorstw oraz inna struktura zatrudniania. W stolicy pracuje zdecydowanie większy odsetek specjalistów, kierowników oraz dyrektorów niż w innych częściach naszego kraju – komentuje Sylwia Rębisz z Sedlak & Sedlak.

Na kolejnych miejscach znalazły się dwa trójmiejskie ośrodki – Gdynia (4 545 PLN) i Gdańsk (4 500 PLN). – Już od wielu lat Trójmiasto zajmuje czołowe pozycje w rankingu płac. Jest to przede wszystkim zasługa działania dużych przedsiębiorstw, w tym spółek Skarbu Państwa – dodaje Rębisz.

Tuż za podium znalazł się Wrocław (4 500 PLN), gdzie z roku na rok wynagrodzenia są wyższe. To między innymi dzięki temu, że miasto jest dobrze postrzegane przez inwestorów.

>>> Czytaj też: Zarobki humanistów kontra zarobki inżynierów. Zobacz, kto ma lepiej

Kolejne miejsce zajął Poznań z medianą wynagrodzenia całkowitego brutto równą 4 300 PLN. Swoją pozycję miasto zawdzięcza obecności wielkich, zagranicznych przedsiębiorstw przemysłowych. Należy jednak podkreślić, że w stolicy wielkopolski silnie rozwinięty jest przemysł motoryzacyjny, który niestety boryka się z coraz większymi problemami.

Następne pozycje zajęły kolejno: Kraków (4 200 PLN), Katowice (4 000 PLN), Gliwice (4 000 PLN) i Szczecin (3 992 PLN). Dziesiątkę zamyka natomiast Łódź, w której mediana wynagrodzeń brutto wyniosła w 2012 roku 3 700 PLN.

– Ogromny wpływ na wysokość wynagrodzeń ma struktura zatrudnienia w miastach oraz charakterystyka przedsiębiorstw, które tam działają. Na przykład specjalista zatrudniony w Krakowie zarobił zdecydowanie więcej niż na Śląsku, pomimo tego, że w rankingu ogólnym różnice w wynagrodzeniach są niewielkie. Wysokie zarobki w Katowicach czy Gliwicach są efektem działalności dużych spółek Skarbu Państwa – głównie związanych z górnictwem. Statystyczny pracownik szeregowy na Śląsku zarabia zdecydowanie więcej niż w Krakowie. Na pozostałych szczeblach sytuacja wygląda inaczej – mówi specjalistka z Sedlak & Sedlak.

Według wyliczeń firmy w 2012 roku mediana zarobków w Polsce wyniosła 4 000 PLN. Dla porównania, według danych Głównego Urzędu Statystycznego średnie miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło w całym 2012 roku 3744,38 PLN. Dziś dowiedzieliśmy się, że w trzecim kwartale 2013 roku wyniosło ono 3 651,72 PLN.

>>> Polecamy: Który dyplom nie da ci pracy? Zobacz, gdzie nie warto studiować

 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:forsal.pl
 • Drukuj
 • 3
 • Wyślij

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 3

 • 1: Gość z IP: 84.189.0.* (2013-11-14 05:59)

  Proszę dodać do tego zerowe zarobki większości bezrobotnych Polaków , a gotowych do pracy , której nie starcza.średnia pensja świadczy tylko o bogactwie tych szczęśliwców, którym udało się znaleźć zatrudnienieIm nie podnoście już pensji .pomyślcie o dzieciach ludzi , którzy nie mają pracy.nie podnoście sobie już pensji.Podnieście dzieciom zasiłek rodzinny , który wynosi teraz tylko niecałe 100 złotych na miesiąc.Na pewno połowa polskich dzieci jest głodna . I w Warszawie , i w Krakowie i w innych miastach o wysokich zarobkach niektórych ludzi

 • 2: McViRR z IP: 83.25.47.* (2013-11-14 14:40)

  To i nawet 200zł zasiłku nic nie zmieni, tylko zwiększy dług państwa lub podniesie podatki od tych co pracują. Jeśli kogoś nie stać na dziecko to nie powiennien sobie takiego robić! Paczka kondomów jest duuużo tańsza.

 • 3: obiektywnie z IP: 83.25.254.* (2013-11-15 08:39)

  a dlaczego mamy nie zarabiać więcej ? dlaczego mam mieć gorzej bo komuś innemu się nie udało ? zamiast ciągnąć w dół pomyśl lepiej jak równać bo jak czytam takie wypowiedzi to śmiać mi się chce.... płaczesz zamiast działać - pewnie jeszcze wykształcenia Ci brak. Do roboty choćby przy łopacie lub jako sprzątaczka - żałosne !

  Proszę dodać do tego zerowe zarobki większości bezrobotnych Polaków , a gotowych do pracy , której nie starcza. średnia pensja świadczy tylko o bogactwie tych szczęśliwców, którym udało się znaleźć zatrudnienie Im nie podnoście już pensji . pomyślcie o dzieciach ludzi , którzy nie mają pracy. nie podnoście sobie już pensji. Podnieście dzieciom zasiłek rodzinny , który wynosi teraz tylko niecałe 100 złotych na miesiąc. Na pewno połowa polskich dzieci jest głodna . I w Warszawie , i w Krakowie i w innych miastach o wysokich zarobkach niektórych ludzi

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie »

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze