Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł w III kw. 2013 roku o 1,9 proc. rok do roku wobec 0,8 proc. wzrostu w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując drugie szacunki tych danych.

W połowie listopada GUS podał w szybkim (eksperymentalnym) szacunku, że PKB wzrósł o 1,9 proc. w ujęciu rocznym w III kwartale tego roku.

W okresie trzech kwartałów PKB był realnie wyższy o 1,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, informuje Urząd.

"W III kwartale 2013 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2005) wzrósł realnie o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 1,7 proc." - podano też w komunikacie.

Reklama

W I kw. 2013 r. wzrost PKB niewyrównany sezonowo (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) sięgnął 0,5 proc. rok do roku. W poszczególnych kwartałach ubiegłego roku wzrost PKB w tym ujęciu wyglądał następująco: I kw. - 3,5 proc. rok do roku, II kw. - 2,4 proc., III kw. - 1,3 proc., IV kw. - 0,7 proc.

„Konsensus oczekiwał wzrostu PKB w III kwartale 2013 o 1,9 proc. rok do roku, co jest dobrą informacją i pozwala liczyć na wzrost PKB na poziomie ponad 2 proc. w IV kwartale 2013 i około 2.5 proc. w roku 2014 r. – komentuje partner zarządzający Opti Capital Tomasz Bursa.

>>> Czytaj też: Eurostat: Dane o PKB za III kwartał 2013 roku dla krajów UE

Kilka pozytywnych niespodzianek

Zdaniem Przemysława Kwietnia, głównego ekonomisty X-Trade Brokers, na poziomie całego PKB nie było niespodzianki, ale struktura wzrostu okazała się korzystna. "Tak jak prognozowaliśmy, popyt krajowy wzrósł o 0,5 proc., zaś konsumpcja o 1 proc. W ramach popytu krajowego mamy jednak kilka pozytywnych niespodzianek. Po pierwsze, inwestycje już w trzecim kwartale były na niewielkim plusie. Po drugie, mocniej niż oczekiwaliśmy wzrosła konsumpcja rządowa, pokazując, iż sektor publiczny może przestać ciążyć wzrostowi tak jak to miało miejsce od 2011 roku" - mówi Kwiecień.

"Dalej, po redukcji zapasów w drugim kwartale, firmy odbudowały je w trzecim tylko w niewielkim stopniu. Gdyby wzrost zapasów był taki jak zakładaliśmy, tempo wzrostu PKB wyniosłoby 2,4 proc. Oznacza to, iż ten efekt pojawi się w kolejnych kwartałach, pomagając w ożywieniu" - wylicza Kwiecień.

Jak dodaje analityk, dużym zaskoczeniem są wolumeny w handlu zagranicznym. "Wkład eksportu netto we wzrost jest niemal dokładnie taki, jak przewidywaliśmy, ale wolumeny rosły w szybszym tempie: 6,4 proc. rok do roku w przypadku eksportu i 3,4 proc. w przypadku importu. Rosnące wolumeny w handlu są uważane za symptom poprawy koniunktury, choć dynamika tego wzrostu będzie trudna do utrzymania wobec słabej koniunktury w europejskim eksporcie".

Analitycy X-Trade Brokers prognozują, że wzrost powinien przyspieszać w kolejnych kwartałach. W ostatnim kwartale tego roku może sięgnąć 2,5 proc., a w przyszłym roku przyspieszyć do ponad 3 proc. "Dane są pozytywne dla złotego i akcji oraz negatywne dla cen obligacji. WIG20 zareagował na dane pozytywnie, złoty zaś traci, potwierdzając, iż to przede wszystkim globalne czynniki będą mieć wpływ na końcówkę roku na naszej walucie" - mówi Kwiecień.

>>> Czytaj też: Goldman Sachs: Wzrost PKB Polski wyniesie 1,4 proc. w 2013 r.

Interaktywny wykres PKB Polski

.