Od kwietnia 2014 r. wizę do Turcji będzie można nabyć tylko przez internet. Znika możliwość jej wykupienia na granicy. Co więcej, według nowych przepisów nabyć ją może tylko turysta, a za transakcję może zapłacić wyłącznie kartą płatniczą.

Te pomysły, zaskakujące jak na kraj bardzo turystyczny, niepokoją pracowników biur podróży. Nie wszyscy klienci chcą płacić w ten sposób za usługi turystyczne. W TUI na przykład rachunki reguluje kartą zaledwie co trzeci klient. Touroperatorzy mają obawy o to, że część klientów wycofa się w przyszłym roku z zakupu wyjazdu do Turcji. A to obecnie drugi po Grecji najpopularniejszy kierunek wakacyjny Polaków. W zakończonym 30 października sezonie 2012/2013 ten kraj odwiedziło 1,6 mln naszych turystów, a udział Turcji w sprzedaży wyjazdów wzrósł do 17,8 proc., o 7,1 proc. w porównaniu do 2012 r. Udział Turcji w wyjazdach na 2014 r. jest już natomiast wyższy aż o ponad 90 proc. w relacji do 2013 r. – wynika z raportu PZOT.

Dla branży nowe rozwiązanie może oznaczać realne straty. Przez to, że Polacy stanowią licząca się grupę turystów w Turcji, pozycja touroperatorów w negocjacjach z hotelarzami jest lepsza, co pozwala im uzyskać dobrą cenę za noclegi, a tym samym wygenerować wyższą marżę niż na innych kierunkach. Trudno jest też zastąpić ten kraj innym, gdzie byłyby równie atrakcyjnej ceny, za równie dobry standard.

>>> Czytaj także: Branża hotelarska: Za co trzeci nocleg w polskim hotelu zapłacił cudzoziemiec

Reklama

Dlatego Polski Związek Organizatorów Turystyki wystąpił z pismem do ambasady Turcji, by wprowadził ułatwienia w nabywaniu wiz. - Poprosiliśmy o to, by mogły być one oferowane klientom za pośrednictwem biur podróży, tak jak ma to miejsce w przypadku Emiratów Arabskich. Do tego by mogły być nabywane grupowo dla całej wycieczki, a nie osobno dla każdego z klientów. Płatność natomiast powinna być możliwa do uregulowania również przelewem – tłumaczy Krzysztof Piątek, prezes związku.

- Do konsulatu wpłynęły propozycje zmian w procedurze przyznawania e–wiz. Wkrótce zostaną przekazane do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Turcji. Mamy nadzieję, że zostaną uwzględnione. Szczególnie, ze Polska nie jest jedynym krajem, który ma zastrzeżenia. Zgłosiła je również Ukraina – słyszymy w Biurze Radcy ds. Kultury i Turystyki Ambasady Turcji.

Najwięksi touroperatorzy już przygotowują się, do tego, by pośredniczyć w sprzedaży e –wiz. - Liczymy, ze zaoferujemy taką możliwość już o stycznia – mówi Marek Andryszak, prezes TUI Poland. Neckermann zbiera dane wymagane do uzyskania wiz od klientów, by wykupić wizę przed terminem wycieczki. Wielu agentów pośredniczących w sprzedaży wycieczek wciąż nie wie o planowanych zmianach, o których decyzje zapadły kilkanaście dni temu.

>>> O zmianie na polskim rynku turystycznym: Biura podróży przestały walczyć na ceny i zwiększają zyski