"W skali tygodnia benzyna Pb95 potaniała średnio 5 gr./l do poziomu 5,14 PLN/l. Z kolei za olej napędowy płacimy 4 gr./l mniej i średnia krajowa cena tego paliwa to obecnie 5,05 PLN/l. Stabilne pozostały jeszcze ceny autogazu gdyż średni krajowy poziom cen tego paliwa spadł 1 gr./l do 2,60 PLN/l, z tym, że na części stacji obserwujemy już kilkugroszowe podwyżki cen tego paliwa" - czytamy w najnowszym raporcie biura maklerskiego Reflex.

Benzyna i olej napędowy są dziś najtańsze od marca 2011 roku. "W porównaniu z rokiem ubiegłym diesel jest 42 gr./l tańszy natomiast benzyna 27 gr./l. Podkreślenia wymaga fakt, że w skali całego kraju poziom cen jest znacznie zróżnicowany. Przykładowo obecnie w kraju litr oleju napędowego zatankujemy nawet kilka groszy poniżej 4,90 PLN/l jak i powyżej poziomu 5,30 PLN/l" - komentują analitycy.

Kierowcy najtaniej napełnią bak swojego samochodu w województwie świętokrzyskim i śląskim. Najdrożej jest w Zachodniopomorskiem, gdzie ceny paliw za litr są średnio o 15 gr. wyższe od przeciętnego ogólnopolskiego poziomu cen.

Specjaliści twierdzą jednak, że na mocniejsze spadki cen na stacjach nie ma co liczyć. "Wyhamowanie spadków cen ropy naftowej i wysoki poziom kursu USD/PLN przełożyły się z kolei na niewielkie podwyżki cen hurtowych, co biorąc pod uwagę średni poziom marż detalicznych powinno ustabilizować sytuację na rynku detalicznym. Póki co więc średni poziom cen diesla nie spadnie poniżej 5 PLN/l" - piszą analitycy biura Reflex.

Reklama

Cały mijający tydzień notowania grudniowej serii kontraktów na ropę Brent pozostawały w rejonie 84,55 – 87,94 USD/PLN. Rynek odsunął się od ustanowionego trzy tygodnie temu tegorocznego minimum w okolicach 83 USD/bbl. W dalszym ciągu silny dolar i rosnąca światowa podaż ropy przy malejącym tempie wzrostu popytu to główne czynniki niższych cen ropy.