Władze Nokii podkreślają, że porozumienie nie jest jeszcze zawarte ani pewne.

Firmy produkują sprzęt dla firm telekomunikacyjnych, między innymi stacje bazowe oraz anteny przekaźnikowe na potrzeby sieci komórkowych. Głównymi konkurentami na tym rynku są szwedzki Ericsson oraz chiński Huawei. Alcatel jest wyceniany na 12 miliardów dolarów. Wartość Nokii ocenia się na ponad 30 miliardów.

Od sprzedania w 2013 roku firmie Microsoftowi departamentu odpowiedzialnego za produkcję telefonów komórkowych wartość Nokii podwoiła się. Wartość Alcatela potroiła się w ostatnich dwóch latach, głównie dzięki udanej restrukturyzacji.

Przekonać Francję, podbić USA

Głównym zmartwieniem zarządu Nokii jest w tej chwili przekonanie prezydenta Francji Francisa Hollande’a do transakcji. Wcześniej rząd francuski blokował podobne inicjatywy w obawie o los zatrudnionych we Francji pracowników, przede wszystkim z sektora badawczego. 

>>> Czytaj także: Nokia, BlackBerry, Motorola, HTC. Producenci elektroniki próbują uciec spod topora

Dzięki przejęciu Alcatela Nokia przejmie duże kontrakty w USA, między innymi z AT&T oraz Verizonem, największymi operatorami komunikacyjnymi na tamtym rynku.

Alcatel zacieśnił także współpracę z Google i Amazonem. Rozwinął także ofertę produktów skierowanych do firm korzystających z chmury obliczeniowej.