Pierwsze oddania na Odolanach mogą nastąpić w 2020 r., poinformowali ISBnews przedstawiciele PKP.

- Podjęliśmy decyzję o zagospodarowaniu 160-hektarowego terenu na warszawskich Odolanach, na styku 4 dzielnic w okolicach Al. Jerozolimskich, Połczyńskiej, aż praktycznie do Włoch. Celem jest stworzenie nowej, samowystarczalnej tkanki miejskiej, z parkami i całą konieczną infrastrukturą - powiedział prezes Xcity Investment Maciej Król w rozmowie z ISBnews podczas Forum Ekonomicznego.

Według niego, projekt tradycyjnie realizowany przez Grupę PKP we współpracy z renomowanymi projektantami oraz deweloperami będzie rozłożony na kilka etapów oraz kilkanaście lat. W pierwszej, rozpoczynającej się wkrótce, planowane jest przygotowanie planu zagospodarowania przestrzeni, a następnie stworzenie kilku projektów architektonicznych. Następnie, po uzgodnieniach z miastem, samorządami oraz mieszkańcami okolic zostanie wybrany ostateczny plan inwestycji.

- Duży nacisk położymy na przestrzenie rekreacyjne, wypoczynkowe oraz dobrą komunikację, w tym stację kolejową przy Muzeum Kolejnictwa. Według wstępnych założeń, tereny zielone, jeziorko itp. podobna infrastruktura mają zajmować nawet 40 proc. powierzchni terenu. Chcemy budować pod kątem młodych rodzin z dziećmi oraz seniorów - dodał członek zarządu PKP SA Jarosław Bator.

- Wstępne kalkulacje zakładają budowę mieszkań o łącznej powierzchni 1,4 mln m2 mieszkań, a wartość całej inwestycji to ponad 10 mld zł. Nasz plan zakłada, że do końca 2016 r. zakończymy wszystkie uzgodnienia, powstanie plan inwestycji oraz stacja muzeum. Na początku 2017 r. chcielibyśmy wyłonić inwestorów, a w 2020 r. mogłyby nastąpić pierwsze oddania - wyliczył Król.

Przedstawiciele PKP zapewnili, że zakładają stworzenie przyjaznej infrastruktury miejskiej, plany przewidują więc wyłącznie zabudowę mieszkaniową i usługową. Nie powstanie na tym terenie żaden nowy hipermarket.

- Po zakończeniu budowy i sprzedaży mieszkań, inwestycja zostanie rozliczona z inwestorami, czyli zastosujemy model znany z innych naszych projektów - podsumował Bator.

PKP SA jako jednostka dominująca wchodzi w skład Grupy PKP, składającej się dodatkowo ze spółek świadczących usługi m.in. na rynku kolejowym, energetycznym i teleinformatycznym głównie w Polsce, a także w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. PKP SA nadzoruje i koordynuje działania innych spółek w Grupie PKP, poprzez wyznaczanie im celów i dbałość o ich realizację oraz koordynuje działania komunikacyjno-marketingowych całej Grupy PKP.

Rozbudowa Placu Defilad

Grupa PKP liczy, że w ciągu miesiąca podpisze z miastem Warszawa porozumienie ws. zagospodarowania Placu Defilad, poinformował ISBnews członek zarządu Jarosław Bator. Po tym wydarzeniu będzie można rozpocząć realizację projektu deweloperskiego zakładającego budowę wysokościowca oraz kilkunastu mniejszych obiektów biurowych oraz mieszkaniowych wzdłuż Alei Jerozolimskich. Pierwsze oddania są możliwe już na przełomie 2018/ 2019 r.

- Jesteśmy na ukończeniu rozmów z m st. Warszawa w sprawie Placu Defilad i niedługo będziemy mogli ogłosić porozumienie, które zakończy wieloletnie spory między miastem a PKP. Mam nadzieję, że stanie się to w przyszłym miesiącu - powiedział ISBnews Bator podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

>>> Polecamy: PiS staje frontem do biznesu. "Nie bójcie się nas"