Służba prasowa ukraińskiego prezydenta poinformowała, że Poroszenko spotkał się w towarzystwie Hrojsmana z Balcerowiczem oraz byłym wicepremierem i byłym ministrem finansów Słowacji Ivanem Mikloszem.

Podczas spotkania omówiono utworzenie wspólnej prezydencko-rządowej grupy strategicznych doradców ds. wspierania reform na Ukrainie. "Nasze stanowisko jest takie: nie będzie na Ukrainie ani prezydenckiej, ani rządowej drużyny czy grupy. Będzie wspólna ekipa, która będzie reformować kraj" - powiedział Poroszenko.

Drugim, obok Balcerowicza, współprzewodniczącym grupy doradców będzie Miklosz, który pokieruje też doradcami Hrojsmana.

"Jest dla mnie dużym zaszczytem praca z Balcerowiczem i Mikloszem, uczestnikami zespołu ds. refom. Myślę, że moje stanowisko całkowicie pokrywa się z poglądami rządu. Chcę powiedzieć, że większość ministrów jest nastawiona na reformy i zmiany w kraju" - podkreślił premier Ukrainy.

Z kolei Balcerowicz zauważył, że "rozwój Ukrainy jest o wiele lepszy niż to wynika z przekazów o tym kraju". "Muszę pokazać te osiągnięcia, które nie zawsze są zauważane na Zachodzie" - dodał.

Balcerowicz podkreślił, że jednym z kierunków jego działalności na nowym stanowisku będzie aktywna współpraca z inwestorami zagranicznymi i politykami oraz przedstawienie im rzeczywistej sytuacji na Ukrainie i osiągnięć w kwestii reform.

Miklosz zauważył, że Ukraina ma niewykorzystany potencjał i celem grupy doradców "nie będzie tworzenie czegoś w rodzaju równoległej struktury, a jedynie pomoc ukraińskim reformatorom w przezwyciężaniu problemów".

Informacje o potencjalnej współpracy Leszka Balcerowicza z ukraińskim rządem pojawiały się już wcześniej. Ukraiński prezydent zaprosił Balcerowicza do współpracy już styczniu 2015 roku. "Mamy rząd z dużymi możliwościami, bardzo profesjonalny i proeuropejski" - mówił wówczas Poroszenko. Podkreślał, że Ukraina jest szczególnie zainteresowana polskimi doświadczeniami w reformowaniu samorządów. Prezydent Ukrainy powiedział też, że Polska jest wzorem kraju, który z powodzeniem zreformował swoją gospodarkę i stał pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. >>> Czytaj więcej

>>> Polecamy: Leszek Balcerowicz - ojciec polskiego kapitalizmu