Sondaż dla Sky News przeprowadziła firma YouGov na wytypowanej wcześniej reprezentatywnej grupie blisko 4,8 tys. Brytyjczyków, którzy zostali zapytani przez internet, jaki głos oddali w czwartkowym referendum.

Po ogłoszeniu sondażowych wyników kurs funta wzrósł do 1,4996 dolara za funta. Jest to najwyższy kurs funta w tym roku.

Lider eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage powiedział telewizji Sky News, że wszystko wskazuje na wygraną przeciwników Brexitu. Rzecznik obozu prowadzącego kampanię za Brexitem, Andy Wigmore, poinformował potem media, że Farage zapewnił go, że "nie wie więcej niż ktokolwiek inny" o wynikach referendum.

W czwartek wieczorem ogłoszono też wyniki sondażu firmy IPSOS-Mori przeprowadzonego w środę i czwartek. 54 proc. ankietowanych opowiedziało się w nim za pozostaniem Wielkiej Brytanii w UE, a 46 proc. - za Brexitem.

Głosowanie w referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej zakończyło się o godz. 22 czasu lokalnego (godz. 23 czasu polskiego). Liczenie głosów w 382 okręgach wyborczych będzie się odbywać ręcznie. Dane z większości z nich spodziewane są w piątek w godzinach 3-5 czasu polskiego, a ostateczne wyniki mają być znane ok. godz. 8 czasu polskiego.

Oficjalne wyniki będą ogłoszone w piątek rano w Manchesterze.

Funt zyskuje na wartości

Po zakończeniu głosowania w Wielkiej Brytanii oraz publikacji wyników sondażu, sugerującego zwycięstwo w referendum zwolenników pozostania kraju w Unii Europejskiej umacnia się funt. Wcześniej w czwartek brytyjska waluta umocniła się w stosunku do dolara do najsilniejszego poziomu w tym roku.

Kurs GBP/USD zbliżył się do poziomu 1,5. Oznacza to, że brytyjska waluta jest najsilniejsza wobec dolara od grudnia ubiegłego roku.

Już wcześniej w czwartek funt umacniał się wobec innych światowych walut w oczekiwaniu na wyniki referendum.

W sondażu pracowni YouGov na zlecenie "Sky News", przeprowadzonym w dniu referendum przewagę 4 pkt. proc. mieli zwolennicy pozostania Wlk. Brytanii w UE. Głosy rozłożyły się następująco: 52 proc. ankietowanych było za pozostaniem UK w UE, a 48 proc. za Brexitem.

Sondaż YouGov nie jest badaniem typu "exit-poll". W trakcie referendum nie przeprowadzono badań "exit-poll" na potrzeby ich publikacji w mediach. Prawo Wielkiej Brytanii zakazuje publikowania wyników badań "exit-poll" w trakcie trwania głosowania, jednak zezwala na publikowanie sondaży przeprowadzonych przed dniem głosowania.

Historyczne referendum

W czwartek rano rozpoczęło się referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Ponad 46,5 mln osób miało prawo głosu w plebiscycie, który może doprowadzić do pierwszego wyjścia kraju ze Wspólnoty i zachwiać stabilnością powojennego ładu w Europie.

Głosowanie rozpoczęło się punktualnie o godz. 7 miejscowego czasu i trwało do godz. 22 (godz. 8-23 w Polsce). Wyborcy odpowiadali na pytanie: "Czy Wielka Brytania powinna pozostać członkiem Unii Europejskiej czy opuścić Unię Europejską?". Głosy można było oddawać w ponad 41 tys. lokali wyborczych; będą one następnie liczone w 382 lokalnych ośrodkach i przewożone do 12 centrów regionalnych.

Ogłoszenie ostatecznego wyniku ma nastąpić wcześnie rano w piątek w Manchesterze, ale przez całą noc będą ogłaszane wyniki w poszczególnych regionach kraju.

>>> Czytaj też: Bukmacherzy już wiedzą? Prawdopodobieństwo Brexitu spadło do 10 proc.