Premier Beata Szydło poinformowała dziś, że odwołała Pawła Szałamachę z funkcji ministra finansów, a nowym szefem resortu finansów zostanie wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

"W tym momencie musi ulec zmianie struktura Rady Ministrów, aby nasz program mógł być wdrażany. Podjęłam decyzje o powołaniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. Na cele Komitetu stoi wicepremier Mateusz Morawiecki, który jest autorem Planu odpowiedzialnego rozwoju. Minister Morawiecki zostaje również w związku ze zmianą strukturalną powołany na stanowisko ministra finansów. W związku z tym odwołany zostaje ze swojej funkcji pan minister Paweł Szałamacha. W najbliższym czasie obejmie inną funkcję" - powiedziała Szydło podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Podkreśliła, że to Paweł Szałamacha złożył dymisję, która została przyjęta. Według premier, Szałamacha obejmie wkrótce "bardzo odpowiedzialne zadanie".

"We wtorek razem z ministrem Kowalczykiem przedstawimy propozycję nowego sposobu zarządzania spółkami Skarbu Państwa i majątkiem Skarbu Państwa. Chcemy zwiększyć kontrolę i audyt - to będzie przedstawione w tej informacji" - zapowiedziała także Szydło.

Powstanie centrum analiz rozwojowych ośrodka studiów strategicznych

W najbliższym czasie zostanie utworzone centrum analiz rozwojowych ośrodka planowania studiów strategicznych przy KPRM - poinformowała w środę na konferencji premier Beata Szydło.

"Podjęłam również decyzję o utworzeniu centrum analiz rozwojowych ośrodka planowania studiów strategicznych, który będzie umieszczony przy premierze, tutaj, w kancelarii rozpoczniemy prace nad tym ośrodkiem i to będzie również w najbliższym czasie" - powiedziała Szydło.

Premier poinformowała również o zmianach w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Minister w kancelarii premiera Adam Lipiński - jak powiedziała Szydło - zastąpi Wojciecha Kaczmarczyka na stanowisku pełnomocnika ds. równego traktowania oraz społeczeństwa obywatelskiego.

Szefowa rządu poinformowała też, że odwołała Pawła Majewskiego ze stanowiska pełnomocnika ds. Światowych Dni Młodzieży, który rozpocznie pracę w resorcie cyfryzacji.

Premier Szydło powiedziała, że powołała na sekretarza stanu w KPRM Grzegorza Schreibera.

Projekt budżetu państwa na 2017 rok

Rada Ministrów przyjęła dziś ostateczną wersję projektu budżetu na 2017 r., poinformowała premier Beata Szydło. Podstawowe wskaźniki nie zmieniły się wobec wersji przyjętej wstępnie w ub. miesiącu., natomiast szczegółowe informacje na temat projektu mają zostać przedstawione w piątek.

"Dzisiaj posiedzenie rządu było poświęcone właściwie jednemu tematowi, tzn. przyjęciu projektu budżetu na 2017 r. […] Budżet na rok 2017 został dziś przyjęty. Zostanie przesłany do Sejmu - mamy na to czas do piątku" - powiedziała Szydło podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Zaznaczyła, że podstawowe wskaźniki nie zmieniły się wobec wersji przyjętej wstępnie w sierpniu.

"Tegoroczne wyniki budżetowe są bardzo dobre, bardzo dobrze idzie realizacja dochodów. Ale nie ukrywamy, że mamy większe ambicje, jeśli chodzi o dochody i realizowanie rozwoju. Dlatego powstaje Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów" - dodała premier.

Zapowiedziała też, że w najbliższym czasie wicepremier i minister rozwoju, który został dziś powołany także na ministra finansów, przedstawi ten dokument po tym, jak zostanie on przesłany do Sejmu.

"Już teraz zapraszam państwa na pierwsze posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów w piątek. Wtedy będziemy mówić o budżecie" - powiedziała Szydło.

Dodała, że są w nim pewne przesunięcia wobec wersji przyjętej wstępnie. Podkreśliła, że są w nim zapewnione środki m.in. na program 500+, podniesienie minimalnej emerytury do 1 000 zł, a także na bezpłatne leki dla seniorów.

Według zapowiedzi, wraz z projektem budżetu omawiana miała być Strategia zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2017-2020.

Wcześniej w tym tygodniu odwołany dziś minister finansów Paweł Szałamacha poinformował, że po tym, jak Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej, pobieranie tego podatku zostało zawieszone. Zapowiedział też, że resort ma przedstawić Radzie Ministrów projekt ustawy dotyczącej opodatkowania handlu wielkopowierzchniowego według nowej formuły i dokonać korekt do budżetu na 2017 r.

Pod koniec sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła wstępnie projekt ustawy budżetowej na rok 2017, zakładający m.in. wzrost PKB na poziomie 3,6% w przyszłym roku wobec 3,4% oczekiwanych w tym roku oraz z deficytem budżetu centralnego nie przekraczającym 59,3 mld zł.

Źródło: ISBNews/PAP

>>> Czytaj też: Budżet na 2017 rok, czyli pożegnanie z rządem ministra Szałamachy