Elektroniczne liczniki ze zdalną transmisją danych umożliwią odbiorcom zaoszczędzenie nawet 10 proc. wykorzystywanej energii. Urząd Regulacji Energetyki ocenia, że zakończenie wymiany wszystkich urządzeń pomiarowych na poziomie wszystkich etapów dystrybucji energii przypadnie na lata 2015-2017, natomiast globalny koszt tego przedsięwzięcia wyniesie 7,5 mld zł.

Tomasz Kowalak, dyrektor departamentu taryf URE wyjaśnił, że inteligentne liczniki umożliwią w czasie rzeczywistym komunikację między odbiorcą a sprzedawcą energii. Dzięki temu będzie można automatycznie weryfikować zużycie, poprzez podłączanie i odłącznie urządzeń, czyli dostosować zużycie do możliwości finansowych rodziny.

Systemy inteligentnego pomiaru funkcjonują już we Włoszech, Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Holandii, Niemczech. Klienci zakładów energetycznych w Niemczech już mogą zlecać instalację nowoczesnych cyfrowych liczników energii elektrycznej, dysponujących wieloma możliwościami, niedostępnymi w licznikach tradycyjnych.

Jak podał PAP powołując się na agencję dpa cyfrowy licznik na bieżąco przesyła do komputera użytkownika informacje o zużyciu prądu. W każdej chwili można odczytać zużycie w danym momencie, dzienne, bądź miesięczne.Za pomocą cyfrowego licznika każdy może więc bez trudu "wytropić" szczególnie energochłonne urządzenia w gospodarstwie domowym i zaplanować korzystanie z nich przede wszystkim w porach, kiedy obowiązują ulgowe taryfy.

Reklama

Dla polskich dystrybutorów realizacja całego przedsięwzięcia przyniesie obniżkę kosztów odczytu liczników i strat handlowych. A to zdaniem przedstawicieli URE, przyniesie docelowo ograniczenie kosztów eksploatacji sieci elektroenergetycznej.

Tomasz Kowalak wyjaśnił także, że dzięki nowemu systemowi sprzedawcy będą minimalizować różnice między planowanym a rzeczywistym zużyciem energii, które obecnie przenoszone są na odbiorców końcowych. Poza tym kluczowym nośnikiem obniżenia cen będzie także świadome obniżanie zużycia energii dostosowane do potrzeb rodziny i firmy.

URE zapewnia, że będę też nowe taryfy, dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości klientów. Zdaniem Kowalaka, obecny system cyklicznych odczytów liczników energii powoduje powstawanie błędów w prognozowaniu rachunków trudności w ich opłacaniu. Faktury wystawiane w okresach krótszych niż obecnie na podstawie faktycznego zużycia zwiększa motywacje do oszczędzania energii. Z doświadczeń krajów UE wynika, że odczyt danych w cyklu godzinowym umożliwia uzyskiwanie oszczędności na poziomie 6-10 proc.

Prezes URE Mariusz Swora nie ukrywa, że koszty energii elektrycznej będą rosły, ale jak zapewnił system inteligentnych liczników pozwoli na racjonalne korzystanie z energii.

URE ocenia, że warunkiem niezbędnym do zwiększenia efektywności energetycznej odbiorców, w tym zwłaszcza gospodarstw domowych jest pełna i łatwo dostępna informacja o rzeczywistym zużyciu energii. Pierwszym krokiem do spełnienia tej tego warunku jest zainstalowanie w systemie energetycznym instrumentów pomiarowych umożliwiających analizę danych o poziomie zużycia w systemie godzinowym. Obecny system pomiaru oparty jest na licznikach indukcyjnych i nie daje wystarczających informacji zarówno odbiorcom końcowym, jak i producentom energii.

W Unii Europejskiej roczne koszty zużycia energii elektrycznej wynoszą około 500 mld euro. Tymczasem po wprowadzeniu systemu inteligentnych liczników mogą być nawet o 100 mld euro niższe.

Studium wykonalności projektu, na zlecenie URE, stworzyło Doradztwo Gospodarcze DGA S.A. i Instytut Sobieskiego. Projekt został sfinansowany ze środków, UE i URE.