Cena ropy naftowej spadła poniżej 55 USD za baryłkęWarszawa, 22.12.2016 (ISBnews/ Superfund TFI) - W bieżącym tygodniu na rynkach surowcowych aktywność inwestorów wyraźnie spadła. Przedświąteczny handel jest mało emocjonujący m.in. na rynku ropy naftowej. Od początku bieżącego tygodnia notowania tego surowca delikatnie rosły. Dopiero wczoraj nastroje na rynku ropy naftowej pogorszyły się, w wyniku czego cena ropy Brent zeszła poniżej poziomu 55 USD za baryłkę. Tak czy inaczej, obecnie cena ropy naftowej wciąż jest relatywnie wysoka na tle notowań z ostatnich kilku miesięcy.

Za środową zniżkę odpowiadały przede wszystkim zaskakujące dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Spodziewano się, że amerykański Departament Energii poda, że w minionym tygodniu zapasy ropy w USA spadły – tymczasem w raporcie wyliczono, że zapasy te wzrosły o 2,3 mln baryłek.

Obecnie inwestorzy na rynku ropy przygotowują się przede wszystkim do cięcia produkcji tego surowca przez kraje OPEC i "non"-OPEC, które – zgodnie z założeniami podpisanego niedawno porozumienia – ma nastąpić już na początku stycznia 2017 r. Spodziewane jest spore ograniczenie wydobycia ropy naftowej i to właśnie na fali tych oczekiwań notowania ropy radzą sobie w grudniu tak dobrze. Warto mieć jednak na uwadze, że te informacje są już uwzględnione w cenach ropy naftowej i jakiekolwiek niedotrzymanie ustaleń przez któregoś z producentów ropy prawdopodobnie negatywnie wpłynęłoby na notowania tego surowca na globalnym rynku.

Tymczasem w Libii produkcja ropy naftowej w ostatnich dniach wzrosła – ze względu na otwarcie ropociągu po dwóch latach blokady, wydobycie na polu naftowym Sharara wyniosło w środę 58 tys. baryłek. Obecnie całkowita produkcja ropy naftowej w Libii wynosi około 600 tysięcy baryłek, czyli zaledwie ułamek produkcji sprzed 2011 r. (1,6 mln baryłek). Libia, jako jeden z nielicznych krajów, została wyłączona z zobowiązania do cięcia produkcji w ramach porozumienia OPEC z 30 listopada – właśnie ze względu na trudną sytuację polityczno-gospodarczą w tym kraju.

Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

(ISBnews/ Superfund TFI)