Jak podał podczas narady rocznej śląskiego garnizonu policji, w ubiegłym roku przywrócono do funkcjonowania 37 posterunków, w tym roku mają zostać otwarte 33. „W okresie do 2020 r., zgodnie z przyjętym harmonogramem, ale również wynikającym z wyników konsultacji, prawdopodobnie uda nam się otworzyć ok. 155 posterunków” – powiedział nadinsp. Lach.

Jak zaznaczył, tworzenie posterunków tam, gdzie ich nie było, pozwala dostosować strukturę policji do oczekiwań społecznych. „Wielokrotnie uczestniczyłem w otwarciu tych posterunków w małych, kilkutysięcznych miejscowościach. Uwierzcie, jak na warunki lokalne, na otwarcie takiego posterunku przychodzą tłumy. Cieszą się, że ta policja wraca do nich i razem z nimi będzie mogła rozwiązywać ich problemy” – dodał.

Zastępca komendanta głównego policji wyraził też uznanie dla dużego zaangażowania w te przedsięwzięcia samorządów lokalnych, które zapewniają przede wszystkim wsparcie lokalowe. Apelował, by nie zrażać się trudnościami w znalezieniu siedziby posterunku, ale szukać rozwiązania problemu. „Trzeba znajdować inne wyjścia, żeby odczucie mieszkańców było takie, że jesteśmy bardzo zaangażowani w zapewnienie im bezpieczeństwa” – apelował do uczestników narady nadinsp. Lach.(PAP)