Na gali w Ambasadzie RP w Sztokholmie obecni byli szefowie wyróżnionych firm, ich szwedzcy partnerzy oraz przedstawiciele polskiego i szwedzkiego biznesu.

"Jeszcze niedawno to my patrzyliśmy na Szwedów i uczyliśmy się od nich, jak robić interesy. Teraz przyszła pora na polskie firmy w Szwecji" - powiedział ambasador RP w Sztokholmie Wiesław Tarka. Gospodarz uroczystości podkreślił, że oba nagrodzone przedsiębiorstwa cechuje nowoczesność i innowacyjność.

Autobusy dostarczone przez Solaris Bus & Coach S.A od kilku lat z powodzeniem jeżdżą po ulicach m.in. Malmoe, Goeteborga, Linkoepingu oraz Lund. Firma wygrywa w Szwecji kolejne przetargi, oferując nie tylko niższą cenę, ale także nowoczesną technologię (pojazdy hybrydowe).

Obecny w Sztokholmie członek zarządu Solaris Bus & Coach S.A Paweł Hajduk przypomniał, że początki wcale nie były łatwe. Autobusy polskiej firmy były krytykowane przez związek zawodowy kierowców, co skutkowało ich wycofaniem z jednej z gmin. "Można było walczyć albo porozumieć się. My wybraliśmy rozmowę" - powiedział Hajduk.

Drugi z laureatów, producent podłóg firma Barlinek S.A., obecny jest w Szwecji od 1999 roku. Producent zaczynał od współpracy z siecią marketów budowlanych Byggmax. Obecnie do Skandynawii trafia 20 proc. produkcji Barlinka.

"Rynek szwedzki nie należy do łatwych, tu jest silna konkurencja ze strony lokalnych producentów. Udało nam się jednak przekonać klientów do naszej jakości i teraz nie musimy już tłumaczyć, co to jest Barlinek" - powiedziała menedżer rynku skandynawskiego Barlinek S.A. Barbara Matusiak.

Wytwarzana przez Barlinek deska wygrała w Szwecji w konkursie na najlepszą podłogę drewnianą. Niezależny test przeprowadził Szwedzki Instytut Techniczny.

Nagroda Mercurius to zaprojektowana specjalnie na tę okazję statuetka przedstawiająca skrzydła, autorstwa poznańskiej artystki Klaudii Grygorowicz-Kosakowskiej. Nowe wyróżnienie ma być przyznawane co roku przez ambasadę RP w Sztokholmie "przedsiębiorcom zasłużonym dla promocji polskiego biznesu w Szwecji".

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)