Z raportu serwisu rekrutacyjnego Glassdoor wynika, że spośród 25 najlepiej płacących stażystom w USA firm każda przeznaczała na ten cel ponad 4,5 tys. dol. miesięcznie (mediana).

Przekłada się to na 54 tys. „zielonych” rocznie, czyli więcej, niż wynosi mediana rocznej płacy w USA, która wynosi 51,35 tys. dol. (obliczenia Glassdoora) czy obliczeń Bureau of Labor Statistics dla osób zatrudnionych na pełen etat (44,46 tys. dol.).

Na czele zestawienia najbardziej hojnych dla stażystów firm znalazł się Facebook, który płaci im 8 tys. dol. miesięcznie. Firma Zuckerberga znacznie podniosła pensje dla tego typu pracowników, bowiem z raportu z 2014 roku wnika, że mogli wtedy liczyć tylko na 6,2 tys. dol. Facebook jest niezwykle atrakcyjnym pracodawcą nie tylko z powodów finansowych. Firma stała się kultowa jako środowisko pracy ze względu na niezwykłą otwartość, zapewnienie dostępu do klasowej świat mentorów oraz duży wpływ nowych osób na pracę zespołu. Jeden z użytkowników Glassdora napisał: „Niesamowite dodatki (darmowe jedzenie, przekąski, transport, zakwaterowanie – własna sypialnia i łazienka!), jak również w pełni płatne weekendowe eventy”.

Kolejne pozycje w rankingu amerykańskiego portalu zajęły Microsoft (mediana wyniosła 7,1 tys. dol.), Exxon Mobil (6,5 tys.), Salesforce (6,45 tys.) oraz Amazon (6,4 tys., podane kwoty to kwoty brutto).

- Dostęp do znaczących projektów. Duża różnorodność zespołu: Microsoft trzyma ręce na właściwie wszystkim, więc masz sposobność rozmowy z wieloma bardzo mądrymi oraz interesującymi ludźmi – ocenił na portalu Glassdor jeden ze stażystów Microsofta.

Reklama

Zdaniem eksperta Glassdoru Scotta Dobroskiego stażyści wykonują w tych firmach poważne zadania, otrzymują deadline’y oraz muszą stawić czoła wysokim oczekiwaniom.

Glassdor przyjął interesującą metodologię obliczania wysokości płac – uwzględnił tylko firmy, które w roku badania przyjęły przynajmniej 25 stażystów. Taki limit uzasadnił tym, że im większa próba, tym wiarygodniejszy wynik, bowiem wysokość wynagrodzenia stażystów jest bardzo zróżnicowana, a osoby zatrudnione na przykład w dziale inżynieryjnym zarabiają zazwyczaj znacznie więcej, niż w dziale marketingu. Z powodu niewystarczająco dużych prób na liście Glassdora zabrakło kilku firm, które dobrze płacą za letnie staże, takich jak na przykład Goldman Sachs.

Z zestawienia Glassdora wynika, że na zdecydowanie najwyższe pieniądze mogą liczyć osoby powiązane z sektorem technologicznym, bowiem aż 16 z 25 najlepiej płacących firm działa na tym polu lub chociażby jest z nim powiązana. Poza tym reprezentowane są głównie branża finansowa, surowcowa oraz konsultingowa.

Na zestawienie amerykańskiego portalu z zazdrością mogą spoglądać stażyści i praktykanci w Polsce. Darmowe staże, bez perspektyw rozwojowych oraz zatrudnienia to nad Wisłą prawdziwa plaga. A jak wynagrodzenia dla stażystów mają się u nas do średniej płacy?

Pensje stażystów w Polsce to temat tabu. Według ankiety ze strony internetowej pensje.net mediana wynagrodzenia stażystów w Polsce to 1161 zł.

Z wspomnianych powyżej danych wynika, że 50 proc. stażystów zarabia w przedziale 720-1500 zł. 10 proc. najlepiej wynagradzanych z nich otrzymuje ponad 2410 zł, natomiast 10 proc. najgorzej opłacanych poniżej 648 zł (podane kwoty są kwotami netto).

Jak ma się to do pensji osób zatrudnionych na stałe? Według GUS mediana wynagrodzenia w Polsce w 2016 roku wyniosła 3291,56 zł brutto. Natomiast dominanta (kwota, którą otrzymuje największa liczba Polaków) to niecałe 1800 zł brutto.

>>> Polecamy: W Szwecji wskaźnik zatrudnienia to ponad 81 proc. Jak wypada Polska?