Odpowiedzi na to pytanie dostarczy Flight Price Index 2017, który został przygotowany przez internetową agencję turystyczną Kiwi.com. Autorzy badania wzięli pod uwagę średnio- i długodystansowe loty z 80 najczęściej odwiedzanych na świecie krajów. Oszacowali średnią cenę biletu na 100 km podróży. Wyniki zawierają wyraźne rozróżnienie pomiędzy nisko- i wysokokosztowymi liniami lotniczymi.

Ceny lotów wahają się z wielu powodów. Zmiany rok do roku można częściowo przypisać wahaniom cen paliw, socjopolitycznym wydarzeniom takim jak Brexit, czy zmianom kursów walut. Wielka Brytania na przykład doświadczyła wzrostowej liczby turystów z USA w wyniku osłabienia funta, natomiast Egipt i Turcja musiały zmierzyć się ze spadkiem cen biletów, który był wynikiem osłabionego popytu na nie wywołanego regionalnymi napięciami geopolitycznymi.

Porównanie cen lotów pomiędzy poszczególnymi krajami pozwoli podróżnym na optymalizację planów wycieczkowych.

Polska zajęła w zestawieniu 15. pozycję, ze średnią ceną za 100 km w wysokości 7,13 euro. Najtańsza w całym zestawieniu Malezja może zaoferować o około połowę tańszy bilet – jego średnia cena to 3,84 euro. Kolejne pozycje zajęły Bułgaria (4,28 euro), Indie (4,56 euro), Turcja (5,77 euro) oraz Rumunia (5,94 euro).

Średnia cena biletu w Wielkiej Brytanii za 100 km podróży to 10,17 euro, z kolei w Niemczech 15,31 euro.

Na drugim krańcu zestawienia znajdują się Belgia – ze średnią ceną w wysokości aż 50,21 euro, Holandia (50,1), Katar (49,58), Chile (49,2) oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie (40,82).

Jeśli chodzi o niskokosztowe linie najtańsze są Rumunia, Bułgaria i Filipiny (średniodystansowe loty) oraz Szwecja, Norwegia i Hiszpania (długodystansowe). Najdroższe Katar, Belgia i Holandia (średniodystansowe) oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie, Brazyli i Argentyna (długodystansowe).

Treść całego rankingu można znaleźć tutaj.

>>> Polecamy: Polskie lotniska regionalne rosną jak na drożdżach. Może paść kolejny rekord