Do udziału w konkursie zaproszeni są studenci pierwszego, drugiego oraz trzeciego stopnia, pracujący samodzielnie lub w zespołach. Konkurs skierowany jest głównie do osób studiujących na wydziałach architektury, ale będą mogli w nim uczestniczyć również studenci innych kierunków.

Studenci zainteresowani konkursem będą mogli składać swoje prace od jesieni br., kiedy zostaną ogłoszone szczegółowe zasady.

"Inicjatywa Politechniki Warszawskiej i BGK Nieruchomości S.A. (…) stanowi część szerokiego wsparcia dla rodzimego ekosystemu innowacji, start-upów i przedsiębiorczości” - powiedział w czwartek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas ogłoszenia konkursu. „Chcemy przenieść polski rynek mieszkaniowy z epoki mieszkań budowanych z użyciem drogich technologii (…), dostępnych tylko dla najbogatszych, do epoki nowoczesnych technologii, które pozwolą budować wysokiej jakości mieszkania, dostępne także dla słabiej uposażonych rodzin” - dodał.

Jego zdaniem „aktywne włączenie się uczelni wyższych w realizację programu Mieszkanie Plus to ważny impuls do rozwoju innowacyjnych rozwiązań na rynku mieszkaniowym”.

Z kolei członek zarządu BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński wskazał, że konkurs jest elementem strategii Banku pozyskiwania z rynku nowatorskich pomysłów dla projektów w ramach Mieszkania plus.

W marcu br. ogłoszono konkurs architektoniczny na dom modelowy w programie Mieszkanie plus, na który wpłynęło 75 prac. Wyniki pierwszego etapu ogłoszone zostaną 30 czerwca, a zwycięzców mamy poznać 12 września br.

Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej prof. Jan Słyk podkreślił, że ogłoszony w marcu konkurs ma swoje ograniczenia. "Tam chodzi o uzyskanie materiałów, na podstawie których można budować” - powiedział.

BGK Nieruchomości zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu Mieszkanie plus, jednej ze składowych Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM). NPM został przyjęty przez rząd we wrześniu 2016 r.; zakłada m.in. powstanie tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności. Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za m kw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania, stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za m kw.

W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Lokale mają być budowane m.in. na gruntach wniesionych do tzw. banku ziemi.

BGKN zakłada, że na koniec 2017r. w ramach programu Mieszkanie plus w budowie będzie 10 tys. lokali.(PAP)