Jak poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego resortu dyplomacji, Magierowski, który odpowiada m.in. za politykę azjatycką, przekazał na ręce ambasador Patrici Paez "notę werbalną informującą oficjalnie władze filipińskie o planowanym z dniem 2 stycznia 2018 r. otwarciu Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Manili".

"Cieszymy się, iż okoliczności umożliwiły podjęcie decyzji o otwarciu ambasady polskiej w Manili" - przytoczono słowa wiceministra ze spotkania w komunikacie MSZ. Według Magierowskiego, do tych okoliczności należy m.in. silny wzrost ekonomiczny zarówno na Filipinach, jak i w Polsce oraz zainteresowanie polskich przedsiębiorców "nowymi, perspektywicznymi rynkami".

Jak zaznaczył Magierowski, "głównym zadaniem nowej placówki będzie ułatwienie kontaktów pomiędzy firmami z obu krajów".

Jak podało MSZ, filipińska ambasador w Warszawie wyraziła zadowolenie z decyzji polskich władz i dodała, iż widzi "duże możliwości współpracy przedsiębiorców z naszych krajów, w szczególności w obliczu planów rządu filipińskiego, dotyczących rozbudowy infrastruktury kraju".

Reklama

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski zapowiadał otwarcie ambasady na Filipinach, jako część szerszych planów odtworzenia i rozbudowy sieci placówek dyplomatycznej już w swoim pierwszym sejmowym expose w styczniu 2016 r. Mówił wówczas, że nowe ambasady będą instrumentem rozszerzenia współpracy gospodarczej z Azją.

Według resortu dyplomacji, do perspektywicznych obszarów polsko-filipińskiej współpracy należą: sektor obronny, zielone technologie, budownictwo, przemysł stoczniowy i transport, a także sektor motoryzacyjny, spożywczy oraz chemiczny. W 2016 r. obroty handlowe między Polską a Filipinami osiągnęły wartość 397,7 mln dolarów.

Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Republiką Filipin w 1973 r. Jak wskazuje MSZ, kraj ten, to według ocen OECD najszybciej rozwijająca się gospodarka Azji Południowowschodniej. (PAP)