Raport informuje, iż od 2007 roku 1 108 zgonów na terenie całego kraju zostało powiązanych z posiadaniem pozwolenia na noszenie ukrytej broni, z czego 339 było samobójstwami. W tym samym okresie w Chicago w stanie Illinois całkowita liczba morderstw wyniosła 5 343, co wynosi około pięć razy więcej niż całkowita liczba zgonów powiązanych z posiadaniem pozwolenia na broń w skali całego kraju. W USA około 16 mln osób posiada taki rodzaj pozwolenia na broń.

Dyrektor ds. legislacji VPC Kristen Rand skomentowała dane z raportu: “Osoby, które posiadają pozwolenie na noszenie ukrytej broni, mają być 'dobrymi ludźmi z bronią', ale nasze badania pokazują, że zbyt często jest odwrotnie. Nie powstrzymają oni masowych strzelanin, oni ich dokonują. Oni nie pomagają chronić policjantów, oni ich zabijają”.

Tim Schmidt, założyciel organizacji U.S. Concealed Carry Association, która wspiera prawo do noszenia broni, powiedział: “Lobby będące przeciwko prawu do noszenia broni przez obywateli oraz ich organizacje takie jak VPC zrobią wszystko, by zniszczyć wolności dane Amerykanom przez drugą poprawkę do konstytucji, włącznie z udostępnianiem zwodniczych raportów takich jak ten”.

„To jest naprawdę wstyd, ponieważ rzeczywistość jest taka, że badanie za badaniem pokazuje coś dokładnie odwrotnego, że posiadacze pozwolenia na noszenie ukrytej broni są osobami najskrupulatniej przestrzegającymi prawa i odpowiedzialnymi członkami społeczeństwa” - dodał.

VPC jest organizacją non-profit działającą od 1988 roku, lobbującą za ograniczeniem prawa dostępu do broni palnej.

>>> Czytaj też: Siła militarna kontra chęć obrony ojczyzny. Zaskakujące wyniki rankingu