Pieniądze pochodzą z programu Infrastruktura i Środowisko.

Cała inwestycja będzie kosztować ponad 62 mln zł. Pozostałe środki MPEC zapewni we własnym zakresie.

Reklama

Projekt będzie realizowany przez trzy lata. Głównym efektem wszystkich prac ma być mniejsza emisja gazów cieplarnianych do środowiska oraz oszczędność energii - poinformował w czwartek NFOŚiGW w przesłanym komunikacie.

W ramach inwestycji będzie także wymieniana armatura w komorach ciepłowniczych, wentylacja grawitacyjna i odwodnienie komór cieplnych - podały NFOŚiGW i MPEC.

Inwestycje będą realizowane do 2020 r. W niektórych miejscach prace już są prowadzone. Konrad Zieleniecki z MPEC w Białymstoku poinformował w czwartek PAP, że cały projekt to 27 zadań. Modernizowane będą małe, ale - jak to określił - "newralgiczne" odcinki sieci, ale też kompleksowo sieci na takich osiedlach jak np. Białostoczek czy Sienkiewicza.

Inwestycję wybrano do dofinansowania w trybie pozakonkursowym, bo spełniła wymogi planu gospodarki niskoemisyjnej oraz strategii tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) dla Białegostoku - wyjaśnił PAP NFOŚiGW.

ZIT dla Białegostoku i ościennych gmin, z którymi miasto tworzy Białostocki Obszar Funkcjonalny, ma swoje "wydzielone" pieniądze w UE w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Jak wyjaśnił NFOŚiGW, ZIT-y w regionach są wspierane właśnie z programów regionalnych, ale także z programu Infrastruktura i Środowisko.(PAP)