TIM: 3LP powinno 'minąć zero' na poziomie EBIT i wyniku brutto w przyszłym rokuWarszawa, 14.09.2017 (ISBnews) - TIM zakłada, że spółka zależna 3LP odnotuje na koniec tego roku pozytywny wynik EBITDA, a w przyszłym roku przekroczy próg rentowności na poziomie zysku operacyjnego i zysku brutto, poinformował członek zarządu i dyrektor finansowy Piotr Tokarczuk.

"W tym roku EBITDA powinna być pozytywna, a w przyszłym roku na poziomie wyniku operacyjnego i brutto powinni 'minąć zero'" - powiedział Tokarczuk dziennikarzom.

Podczas konferencji prasowej prezes Krzysztof Folta wyjaśnił, że 3LP obciążyło wyniki grupy w I półroczu m.in. ze względu na ok. 660 tys. zł miesięcznie płaconego czynszu; 90% kosztów spółki zależnej jest przerzucane na TIM.

"Mamy założenie, że w przyszłym roku 20% przychodów 3LP to będą usługi zewnętrzne [wobec 10% obecnie]. W naszych założeniach 3LP potrzebuje 3 lat, żeby w pełni wykorzystać możliwości" - powiedział Folta.

Drugim czynnikiem negatywnie odbijającym się na wynikach grupy w I półroczu były odpisy na zapasach.

"Myślę, że kwartał po kwartale wyniki skonsolidowane powinny być lepsze" - powiedział dyrektor finansowy.

Na poziomie grupy kapitałowej spółka nie spodziewa się jednak zakończenia roku pozytywnym wynikiem netto.

"Trzeba odrobić I półrocze, więc nie należy się spodziewać rewelacji w tym roku" - powiedział dziennikarzom Tokarczuk.

W I poł. 2017 r. spółka miała 3,22 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 5,44 mln zł zysku rok wcześniej.

TIM jest największym dystrybutorem materiałów elektrotechnicznych w Polsce. Spółka powstała w 1987 r. we Wrocławiu, od 1998 roku jest notowana na GPW. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 666 mln zł w 2016 r.

(ISBnews)