W sondażu Politbarometer (barometr polityczny) CDU i CSU mają 36 proc. - o 2 pkt. proc. mniej niż tydzień temu. SPD Martina Schulza zyskała natomiast jeden punkt procentowy i cieszy się poparciem 23 proc.

Trzecie miejsce w tej klasyfikacji zajmują ex aequo Wolna Partia Niemiecka (FDP) i Alternatywa dla Niemiec (AfD). Obie partie, które obecnie nie są reprezentowane w Bundestagu, zwiększyły swój stan posiadania o 1 pkt. proc. i mają po 10 proc. poparcia.

Lewicę popiera nadal 9 proc. wyborców, a Zielonych 8 proc.

56 proc. pytanych chce, by Merkel pozostała na stanowisku kanclerza, 32 proc. chciałoby, by zastąpił ją Schulz.

Gdyby obecny układ sił utrzymał się do wyborów, przyszły rząd mogłyby utworzyć, jak obecnie, CDU/CSU i SPD lub CDU/CSU z FDP i Zielonymi. Wszystkie inne warianty byłyby ze względu na brak większości wykluczone.

Instytut Forschungsgruppe z Mannheimu zastrzega, że aż 39 proc. wyborców jest niezdecydowanych i nadal nie podjęło decyzji, czy weźmie udział w głosowaniu i jaką partię poprze.

W opublikowanym w czwartek sondażu telewizji ARD poparcie dla SPD spadło do 20 proc., co jest najgorszym wynikiem tej partii od stycznia. CDU miało w tej ankiecie 37 proc.

Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września. (PAP)