W kategorii NawigaTOR nagradzani są publicyści, którzy pomagają kształtować poglądy.

Redakcja Dziennika Gazety Prawnej została nominowana w tej kategorii za przystępne objaśnienie zawiłości polskiego systemu prawnego przez publicystów, tworzenie szerokiego kompendium wiedzy i unikanie politycznych komentarzy na rzecz dogłębnych analiz, rzetelność i wyważony obiektywizm w przełomowym dla polskiego sądownictwa momencie, a także za wierność faktom i godny podziwu publicystyczny profesjonalizm.

W kategorii ProwokatorTOR, w której nagradzani są ludzie mediów za decyzje, które dają nam do myślenia, nominację zdobył Zbigniew Parafianowicz za tekst „Tupolewizm: Dwa samoloty zapakowane w jeden, czyli jak polska delegacja wracała z Londynu”

Artykuł punktował błędy popełnione podczas powrotu polskiej delegacji z Londynu. Został wyróżniony za streszczenie problemu niezrozumiałych decyzji rządzących i nadanie mu dosadnej nazwy, która nie tylko prowokuje, ale także trafnie go charakteryzuje, za opisanie skrajnie ryzykownego i nieodpowiedzialnego zachowania delegatów oraz za postawienie pytań, na które rząd nie udzielił odpowiedzi.

W kategorii DetonaTOR, w której nagradzani są dziennikarze za publikacje, które wybuchły najgłośniej i najbardziej spektakularnie, nie tylko w świecie mediów.

Nominacja trafiła dla Magdaleny Rigamonti, za wywiad z Wacławem Berczyńskim "To ja wykończyłem caracale”

To właśnie w tym wywiadzie Wacław Berczyński ujawnił, że miał wgląd do dokumentów przetargowych dotyczących caracali. Magdalena Rigamonti została wyróżniona za publikację, w wyniku, której Berczyński podał się do dymisji ze stanowiska przewodniczącego podkomisji ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego pod Smoleńskiem oraz za stawianie prostych pytań i uzyskiwanie cennych odpowiedzi, rzucających nowe światło na sprawę sprzed dwóch lat.

Wybór laureatów w 9 kategoriach należy do ponad 10 tysięcy uprawnionych do głosowania studentów z 23 uczelni z całej Polski.