Akcja została przeprowadzona przed minionym weekendem w trzech miejscowościach na terenie powiatu żagańskiego. Funkcjonariusze przeszukali budynki gospodarcze. W nich znaleźli linie do cięcia suszu tytoniowego i produkcji krajanki tytoniowej oraz tytoń.

„Na gorącym uczynku zatrzymano trzy osoby, potem trzy kolejne. Wszystkie są mieszkańcami woj. lubuskiego. Łącznie zabezpieczono prawie 6 ton suszu tytoniowego oraz krajanki tytoniowej. Szacunkowa ich wartość to blisko 3,5 mln zł. Natomiast Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków wynoszą prawie 4 mln zł” – powiedział PAP Potocki.

Postępowanie w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Placówki SG w Tuplicach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Żaganiu. Podejrzanym grożą kary grzywny i więzienia.

Od początku roku do końca września w woj. lubuskim Straż Graniczna we współpracy z innymi służbami zlikwidowała pięć nielegalnych krajalni tytoniu i wytwórni papierosów. Wartość zajętego w wyniku tych działań tytoniu szacowana jest na ponad 33,2 mln zł. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz