Choć Powszechny Zakład Ubezpieczeń odnotował bardzo dobre wyniki z działalności ubezpieczeniowej w I połowie br., S&P Global Ratings musi wstrzymać się z decyzjami ratingowymi dotyczącymi tej spółki, aż przekona się, na ile skutecznie PZU radzi sobie z aktywami Banku Pekao - poinformował główny analityk rynku ubezpieczeń dla Polski Jure Kimovec.

"Choć PZU obecnie pokazuje bardzo dobre wyniki z działalności ubezpieczeniowej za I półrocze, nadal potrzebujemy dodatkowych danych, chcemy zobaczyć, jak będzie rozwijany bank w średnim i dłuższym terminie, jak będzie wyglądała jego strategia, która ma zostać opublikowana jeszcze w tym roku" - powiedział Kimovec podczas konferencji prasowej.

W czerwcu br. PZU i Polski Fundusz Rozwoju (PFR) sfinalizowali zakup 32,8% akcji Banku Pekao od UniCredit za łączną kwotę 10,6 mld zł (na PZU przypadło 20% akcji). Jak zapowiadał ostatnio zarząd banku, Pekao przedstawi aktualizację strategii banku prawdopodobnie w trakcie prezentacji wyników za III kw. br.

"Nadaj jest wiele niewiadomych, ponieważ ta współpraca [z bankiem] stawia przed spółką zupełnie inne ryzyka. PZU było spółka ubezpieczeniową, a teraz jest spółką bankowo-ubezpieczeniową. To oznacza zupełnie inny profil, musimy sprawdzić, jak sytuacja będzie się rozwijała" - podsumował analityk.

Na początku lipca S&P Global Ratings podtrzymał ratingi Grupy PZU na poziomie A- z perspektywą negatywną. Potwierdzenie ratingu nastąpiło po opublikowanej przez Grupę PZU 30 czerwca 2017 r. informacji o emisji obligacji podporządkowanych o wartości 2,25 mld zł. Zapadalność obligacji przypada w lipcu 2027 r., zaś wcześniejszy wykup jest możliwy po pięciu latach.

Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi.