Jak poinformowała PAP rzeczniczka Politechniki Rzeszowskiej Anna Worosz, otwarcie pracowni to efekt umowy podpisanej w styczniu br. z firmą G2A.com.

„Laboratorium zostanie otwarte w ramach targów +Od talentu do innowacji+. Realizowane będą w nim m.in. interdyscyplinarne projekty obejmujące innowacyjne zastosowania wirtualnej rzeczywistości” – dodała.

Wyposażenie laboratorium będą stanowiły systemy komputerowe o dużej wydajności obliczeniowej wraz z niezbędnymi kartami graficznymi NVIDIA. Znajdować się w nim będzie nowoczesny sprzęt umożliwiający kreowanie świata rzeczywistości wirtualnej (m.in. okulary 3D, hełmy) oraz stanowiska pracy umożliwiające realizację projektów w zespołach.

Jak powiedział PAP Maciej Kuc z G2A.com, w laboratorium pracownicy firmy będą również uczyć studentów jak najlepiej wykorzystywać sprzęt, który tam się znajduje. „Będą to zajęcia stricte praktyczne. Nasi pracownicy będą uczyć takich umiejętności, które w przyszłości na pewno przydadzą się studentom na rynku pracy” – dodał.

Reklama

Kuc podkreślił, że laboratorium VR będzie też dobrym miejscem spotkań dla kół naukowych, gdzie studenci będą mogli poszerzać swoje zainteresowania, obcując z nowoczesnym sprzętem.

„Warto dodać, że możliwości zastosowania wirtualnej rzeczywistości (VR) i rzeczywistości rozszerzonej (AR) są ogromne. Nasz dział G2A - Dev Studio do tej pory koncentrowało się na rozrywce i tworzyło gry. Jednak niedawno podjęło się też przygotowania aplikacji medycznej, która ma szansę zrewolucjonizować szkolenie lekarzy. Ogromny potencjał technologii widzimy zwłaszcza w rozwoju edukacji” – zaznaczył Kuc.

Laboratorium zostanie otwarte na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki, kształci on w kierunkach m.in. elektroniki i telekomunikacji, automatyki i robotyki oraz energetyki.

Politechnika Rzeszowska to największa w regionie uczelnia techniczna.

G2A.com to jedna z największych na świecie platform aukcyjnych, gdzie użytkownicy mogą sprzedawać kody do gier. W 2016 r. na platformie przeprowadzono 22 miliony transakcji. Firma zajmuje się także drukiem 3D i tworzeniem aplikacji Virtual Reality. Jej główna siedziba mieści się w Hongkongu, biura ma m.in. w New Delhi, Szanghaju i Krakowie. W Rzeszowie mieści się centrum badawczo-rozwojowe firmy, w którym pracuje ponad 700 osób z 40 krajów, którzy posługują się 24 językami.(PAP)

autor: Wojciech Huk

edytor: Marek Michałowski