"A te efekty to przecież nic innego, jak wygoda dla obywateli, oszczędność czasu, komfort w relacjach z administracją publiczną, wymierne korzyści dla gospodarki, oszczędności dla budżetu państwa" - zaznaczyła.

Wskazała, że od kilku tygodni funkcjonuje aplikacja mObywatel, która jest jednym z "najnowocześniejszych tego typu rozwiązań na świecie". "Ściągnęło tę aplikację ponad 50 tys. osób. Aktywnie jej używa ponad połowa z nich. Nie jest to tylko gadżet" - podkreśliła. Dodała, że za ten produkt MC dostało nagrodę przyznaną przez państwa Grupy Wyszehradzkiej.

Reklama

"Sam produkt oczekuje na swój rozwój. Bo do mobilnego dowodu dołączą inne dokumenty zarówno państwowe, jak i miejskie, studenckie, uczniowskie. Różne legitymacje i wtedy będzie w pełni użyteczny" - zaznaczyła Streżyńska.

Mówiąc o ułatwieniach dla obywateli związanych z cyfryzacją, minister zapowiedziała, że do końca roku on-line będzie można złożyć wniosek o: wydanie prawa jazdy, zameldowanie, wydanie aktu stanu cywilnego czy zarejestrować nowo narodzone dziecko

"Wniosek o wydanie aktu stanu cywilnego będzie połączony z usługą e-płatności, żeby cały proces zamykał się w formule elektronicznej i nie trzeba było dodatkowo wykonywać płatności w banku czy na poczcie" - wskazała szefowa Ministerstwa Cyfryzacji.

Dodała, że do końca roku resort planuje też uruchomienie usługi mDokumenty przeznaczonej dla "akceptantów czyli dla banków, telekomów, Poczty Polskiej, które by chciały korzystać w sposób pełny z mObywatela i sprawdzać tożsamość klienta, który okazuje mObywatela jako swój dowód osobisty".

Minister zapowiedziała też, że będzie można przez internet złożyć wniosek o paszport. "Ten projekt realizujemy z MSWiA, raczej nawet na zlecenie MSWiA" - powiedziała.

Z kolei w drugiej połowie 2018 roku wszystkie dokumenty kierowcy i pojazdu mają się znaleźć w aplikacji mDokumenty dostępnej w telefonie. "Tę usługę uzależniamy od drugiej części CEPiK-u, czyli CEK (Centralnej Ewidencji Kierowców - PAP) i przewidujemy ją na połowę 2018 roku" - podkreśliła Streżyńska.

Dodała, że ta usługa "wymaga również inwestycji po stronie Policji". "Policja potrzebuje odnowienia swoich urządzeń końcowych. Na podstawie porozumienia z nami będzie dokonywała zakupu takiego taboru" - poinformowała minister.

Podkreśliła, że "wszystkie dokumenty związane z pojazdem i kierowcą, czyli prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu, w którym jest też potwierdzenie badania technicznego oraz dokument ubezpieczeniowy" będą dostępne w telefonie w aplikacji mDokumenty w drugiej połowie przyszłego roku.

Minister Streżyńska podkreśliła, że dzięki tego typu działaniom Polska stała się liderem w UE w kwestiach cyfrowych. "W szczególności związanych ze swobodnym przepływem danych. Pomału przejmujemy rolę dotychczasowego lidera, czyli Wielkiej Brytanii".

Streżyńska przypomniała też działania MC, których celem jest wyrównanie szans cyfrowych. Powiedziała, że w zeszłym tygodniu do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy wyszła z parlamentu ustawa o ogólnopolskiej sieci edukacyjnej. "Jest to rewolucyjna zmiana dla szkół i dla uczniów w procesie nauczania" - wskazała szefowa resortu cyfryzacji. "Jest to program na miarę 500 plus. Bo może w innym wymiarze niż ekonomiczny, za to w wymiarze inwestycji intelektualnej daje ogromne szanse naszym dzieciakom dorównać rówieśnikom z innych krajów i pójść tą samą ścieżką edukacji i rozwoju, jaka jest przed dziećmi z krajów zaawansowanych" - powiedziała minister cyfryzacji.

Dodała, że MC "zrealizowało kilka rozwiązań, które w części czekają na legislację". "M.in. w pilotażu jest węzeł krajowy tożsamości elektronicznej". Rozwiązanie to, jak zaznaczyła, pozwala na to, żeby obywatele mogli do wszystkich serwisów państwowych dostawać się za pomocą jednego hasła i loginu.

"Pracujemy także nad platformą usług i danych, która ma spowodować, że systemy będą wymieniały się danymi. (...) Wszystkie dane będą dostępne w ramach tego samego formularza bez konieczności ubiegania się o wydawanie różnych zaświadczeń, zgód, zezwoleń" - powiedziała. Dodała, że "bardzo poważne oszczędności w budżecie państwa" da projekt wspólna infrastruktura państwa. "Sprawia on, że dotychczas rozproszone zasoby infrastrukturalne, w tym centra przetwarzania danych oraz licencje programowe będą zarządzane z jednego centrum kompetencyjnego, jakim jest minister cyfryzacji" - powiedziała.

Dzięki pieniądzom, "którymi dysponujemy, a jest to trochę ponad 1 mld euro (...) możemy zinformatyzować znacznie więcej procesów biznesowych w administracji, znacznie więcej procedur, znacznie więcej usług, postawić o wiele bardziej komplementarną, szkieletową infrastrukturę informatyczną państwa niż kiedykolwiek było to możliwe i kiedykolwiek wyobrażalne" - powiedziała. Dodała, że w tej chwili w ministerstwie "jest w toku 46 różnych projektów i kilkadziesiąt projektów na etapie inicjatywy".

Dzięki temu, jak dodała, "za dwa lata, spodziewamy się, Polska będzie w zupełnie innym miejscu rozwoju, dzięki zaawansowanym systemom informatycznym" - zaznaczyła.

Mówiąc o najważniejszych projektach realizowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji, Streżyńska wskazała na "100 Mega na 100-lecie" , który zakłada dostarczenie 100 Mega do każdej szkoły. "Zarówno podstawowej, liceum, technikum w całym kraju. Jest 30 tys. szkół" - wyliczyła.

Streżyńska podkreśliła, że towarzyszy temu "gigantyczna inwestycja w białe plamy". "Czyli te obszary kraju, gdzie internet do zwykłych mieszkańców jeszcze nie dociera w takiej jakości, jakiej byśmy wymagali w XXI wieku" - mówiła.

Jako ważny wymieniła też program 5G dla Polski, zakładający uruchomienie nowej technologii mobilnej 5G, która "ma wymiar w szczególności multimedialny i usługowy na potrzeby rozwoju smart city, ale również internetu rzeczy pozamiejskiego, biznesowego". "Będziemy chcieli do końca tego roku zaproponować strategię rozwoju 5G w Polsce z konkretnymi datami udostępnienia częstotliwości i wyznaczyć miasta, w których będzie odbywać się pilotaż tego systemu już w najbliższym czasie" - zapowiedziała Streżyńska. Dodała, że chciałaby, żeby w tym pilotażu wzięła udział Łódź.

Wśród innych istotnych programów realizowanych przez MC, jak wskazała Streżyńska, jest "wielka reforma ochrony danych osobowych. 130 ustaw zmienionych i wdrożenie rozporządzenia unijnego", a także "ustawy, które chronią użytkowników" - m.in. prawo telekomunikacyjne, w których MC wprowadza przede wszystkim ochronę przed naruszeniami ekonomicznymi. "Czyli przed słynnymi sms-ami o podwyższonej wartości".

Podczas konferencji minister Streżyńska była pytana o problemy w działaniu uruchomionego w tym tygodniu systemu CEPiK. "System CEPiK działa, są problemy, które wynikają z jego wieku dziecięcego. I cały czas zarówno w Centralnym Ośrodku Informatyki, jak i w firmach współpracujących, które oferują moduł lokalny w starostwach, czuwają ludzie, którzy usuwają poszczególne usterki" - powiedziała Streżyńska.

Jak mówiła, "trzeba sobie zdawać sprawę, jak stary to jest system". Dodała, że powstawał w pierwszych latach tego wieku jako koncepcja CEPiK 1., potem w 2013 roku jako koncepcja CEPiK 2.

"Dzisiaj jesteśmy cztery lata później. Realizujemy nieswoją koncepcję, również w nieswojej ścieżce projektowej. Ale staramy się uporać z nim tak dobrze, żeby nie musieć już tego czasu przeciągać" - powiedziała.

Dodała, że to ona sama podjęła decyzję o uruchomieniu tego projektu, choć - jak przyznała - "wydaje się ona być może kontrowersyjna". (PAP)

autor: Magdalena Jarco

edytor: Sonia Sobczyk