Warszawa, 16.11.2017 (ISBnews) - Grupa Arctic Paper rozpoczęła prace nad nową strategią, którą planuje zaprezentować w pierwszej połowie 2018 r., poinformował prezes Per Skoglund.
"Zainicjowaliśmy przegląd strategii, aby zdecydować, na których produktach i rynkach powinniśmy się skupić, aby osiągnąć wyższą rentowność. Prace nad nową strategią rozpoczęły się w III kw. i planujemy przedstawić ją w I połowie 2018 r" - powiedział Skoglund podczas konferencji prasowej.
Grupa Arctic Paper w III kw. br. wypracowała wynik EBITDA z uwzględnieniem Rottneros w wysokości 70,8 mln zł w porównaniu z 76,9 mln zł w III kw. 2016 r. Spadek w segmencie papieru wyniósł 4,6 mln zł zaś w segmencie celulozy nastąpił wzrost o 4,2 mln zł, podano także.
"Na wynik EBITDA wpływ miał przestój inwestycyjny w zakładach w Polsce, który trwał 12 dni i jego wpływ na wynik można ocenić na ok. 5 mln zł" - wskazał prezes.
Największym wyzwaniem dla spółki pozostaje równoważenie wzrostu cen celulozy na rynku papieru, dodano.
"Celuloza jest produktem globalnym. Decyzja dotycząca inwestycji w ten segmencie była słuszna i będziemy ten kierunek kontynuować. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy inwestować na rynku papieru. Spodziewamy się 4% spadku na rynku papieru graficznego i pracujemy nad tym, by zrównoważyć ten spadek dopasowaniem naszego miksu produktowego. Myślimy również o zwiększeniu mocy produkcyjnych w zakładach w Kostrzynie" - powiedział Skoglund.
Asortyment grupy poszerzył się o produkcję celulozy w związku z nabyciem Grupy Rottneros w grudniu 2012 r.
Sprzedaż celulozy w okresie 9 miesięcy br. wzrosła o 3,8% r/r do 582,29 mln zł, zaś sprzedaż papieru w tym okresie spadła o 4% r/r do 1 630,57 mln zł, podała spółka w raporcie kwartalnym.
Papiernia w Kostrzynie nad Odrą posiada moce produkcyjne na poziomie ok. 280 tys. ton rocznie i produkuje głównie niepowlekany papier bezdrzewny do ogólnych zastosowań drukarskich, tj. druku książek, broszur, formularzy oraz do wyrobu kopert i innych wyrobów papierniczych, podano także w raporcie.
Arctic Paper to drugi co do wielkości, pod względem wolumenu produkcji, europejski producent objętościowego papieru książkowego oraz jeden z wiodących producentów graficznego papieru wysokogatunkowego w Europie. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
(ISBnews)