Podane w czwartek do wiadomości publicznej pismo z datą 7 listopada informuje, że zakaz obowiązuje od 8 listopada.

Złamanie zakazu jest zagrożone grzywną w wysokości co najmniej 100 tysięcy singapurskich dolarów (ok. 63 tys. euro), karą do dwóch lat pozbawienia wolności lub obu tymi karami łącznie.

Według danych ONZ wartość północnokoreańskiego importu z Singapuru wyniosła w ubiegłym roku 11 milionów singapurskich dolarów. Stawia to Singapur na ósmym miejscu na liście partnerów handlowych Korei Północnej. Na pierwszym miejscu są Chiny (2,4 mld USD), a następnie Tajlandia (64 mln USD) i Rosja (58 mln USD).

Korea Północna przeprowadziła we wrześniu szóstą już i największą z dotychczasowych próbę nuklearną, a w lipcu dwie próby z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi. Znaczny wzrost aktywności Pjongjangu wywołał ostre reakcje wspólnoty międzynarodowej i wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim.

12 września Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zaostrzyła sankcje przeciwko KRLD, m.in. ograniczając jej dostawy paliw i wprowadzając zakaz importowania północnokoreańskich tekstyliów. Była to dziewiąta od 2006 roku rezolucja RB ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Północnej za jej program nuklearny i rakietowy.

>>> Czytaj też: Singapur całkowicie wstrzymał wymianę handlową z Koreą Północną