Dalsze kształtowanie się kursu złota zależy od dzisiejszych informacji z FedWarszawa, 21.11.2017 (ISBnews/ Superfund TFI) - W ostatnich dniach notowania złota cechowały się podwyższoną zmiennością. Po dynamicznej zwyżce cen tego metalu w piątek, w poniedziałek notowania złota spadły o ponad 1,6%, niwelując całą wcześniejszą zwyżkę. Słaby początek tygodnia miał powiązanie z sytuacją techniczną na wykresie złota: w piątek notowania kruszcu zbliżyły się do poziomu 1300 USD/oz., który jest ważną barierą, także psychologiczną. Tymczasem poniedziałkowa zniżka zniosła notowania złota w granice poziomu 1280 USD/oz.

Ponadto, zniżce notowań złota sprzyjało umocnienie amerykańskiego dolara. U.S. Dollar Index w poniedziałek zanotował wzrost o 0,45% do poziomu 94 pkt. Jednak w ostatnich tygodniach ten czynnik działał raczej na korzyść strony popytowej na rynku złota – amerykański dolar radził sobie relatywnie słabo, a po odbiciu jego notowań w górę we wrześniu i październiku, w listopadzie dolar dostał zadyszki, korygując część wcześniejszych zwyżek. Amerykański dolar jest negatywnie skorelowany z notowaniami złota, dlatego to, czy powróci on do zwyżek, będzie miało kluczowy wpływ na kształtowanie się cen kruszcu w kolejnych tygodniach i miesiącach. Umocnienie dolara najprawdopodobniej doprowadziłoby do presji na spadek cen złota – jednak jeśli dolar pozostanie słaby, to notowania złota mogą odbić się wyraźniej w górę.

Wtorkowa sesja może być istotna pod tym kątem, ponieważ o 20:00 polskiego czasu opublikowany zostanie protokół z posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku. W opinii większości inwestorów, grudniowa zwyżka stóp procentowych w USA jest już przesądzona, więc będą oni wypatrywać przede wszystkim sygnałów dotyczących kierunku dalszej polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Jest to ciekawe zwłaszcza w kontekście nadchodzącej zmiany na fotelu szefa Fed. Obecna przewodnicząca Rezerwy Federalnej, Janet Yellen, potwierdziła, że zrezygnuje ze stanowiska jak tylko nominowany przez prezydenta Jerome Powell zostanie ostatecznie zaprzysiężony. Zmiana ta budzi niepewność wśród inwestorów na rynku złota, aczkolwiek wiele wskazuje na to, że nie przyczyni się ona do diametralnej zmiany w polityce Fed, ponieważ Jerome Powell był dotychczas wiceprzewodniczącym tej instytucji.

Paweł Grubiak - prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

(ISBnews/ Superfund TFI)