Z oświadczenia wynika, że Komisja Europejska przekazała do 27 państw członkowskich w Radzie Europejskiej rekomendacje stwierdzające, że osiągnięto wystarczający postęp w dotychczasowych rozmowach.

Premier W. Brytanii Theresa May spotyka się w piątek rano w Brukseli z przewodniczącym KE Jean-Claude'em Junckerem, a potem ma spotykać się z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

Najbardziej problematyczną kwestią na ostatniej prostej była sprawa granicy między Irlandia i Irlandią Północną. Irlandia Płn. jako jedyna część Zjednoczonego Królestwa będzie miała granicę lądową z krajem członkowskim UE - Irlandią. Pozostałymi kwestiami, które miały być rozwiązane w pierwszej fazie rozmów były sprawa zabezpieczenia spraw obywateli oraz rozliczenie finansowe.

Prawa unijnych obywateli w Wielkiej Brytanii będą chronione również po tym jak Wielka Brytania wyjdzie z UE - zapewnił w piątek w Brukseli przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, ogłaszając przełom w negocjacjach brexitowych.

"Dziś przywróciliśmy pewność obywatelom (...). Zapewniliśmy, że ich prawa będą takie same również po tym jak Wielka Brytania opuści UE" - powiedział Juncker na wspólnej konferencji prasowej z brytyjską premier Theresą May.

Jak tłumaczył dotyczy to prawa do łączenia rodzin, emerytury, czy pobierania nauki.

May: będą gwarancje praw dla ponad 3 mln obywateli UE w Wielkiej Brytanii

Porozumienie w sprawie Brexitu zagwarantuje prawa obywatelskie ponad 3 mln obywateli UE mieszkającym w Wielkiej Brytanii i milionowi obywateli Wielkiej Brytanii, którzy mieszkają w UE - powiedziała w piątek na konferencji prasowej premier Theresa May.

"Cieszę się, że możemy przejść do drugiej fazy negocjacji, by rozmawiać o kwestiach handlowych, bezpieczeństwie i dyskutować nad ambitnym planem przyszłych relacji (pomiędzy W. Brytanią i UE), co jest w interesie wszystkich" - powiedziała May w Brukseli. Podkreśliła, że Londyn chce zbudować głębokie partnerstwo z UE, dzięki czemu zagwarantowana ma zostać przejrzystość prawa dla firm w UE i na Wyspach.

Dodała, że dzięki porozumieniu, obywatele unijni w Wielkiej Brytanii będą mieli zagwarantowane prawa poprzez brytyjski system prawny i że będą one egzekwowane przez brytyjskie sądy. Podkreśliła, że po Brexicie obywatele UE będą mogli żyć tak, jak obecnie.

May zaznaczyła, że jeśli chodzi o kwestie obywatelskie porozumienie jest uczciwe wobec brytyjskich podatników. Dodała też, że "nie będzie twardej granicy irlandzkiej".

>>> Polecamy: Erdogan chce "aktualizacji" traktatu z Lozanny. Dokument reguluje m.in. granice Turcji z Grecją