Nagrody wręczono w czwartek podczas uroczystej gali, z udziałem m.in. wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina i minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz. Konkurs Polski Produkt Przyszłości organizowany jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Narodowe Centrum Badań Jądrowych otrzymało główną nagrodę w kategorii Produkt Przyszłości Jednostki Naukowej za akcelerator mogący leczyć nowotwory za pomocą wiązki elektronów już podczas operacji, Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego i NTI sp. z o.o. Nowoczesne Techniki Instalacyjne w kategorii Produkt Przyszłości Jednostki Naukowej i Przedsiębiorcy za ekologicznie wykorzystanie surowca odpadowego w budownictwie, a Triggo SA w kategorii Produkt Przyszłości Przedsiębiorcy za samochodomotocykl "Triggo".

W głównych kategoriach wręczono także wyróżnienia. W kategorii Produkt Przyszłości Jednostki Naukowej otrzymały je Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych oraz Wydział Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki Politechniki Świętokrzyskiej. W kategorii Produkt Przyszłości Przedsiębiorcy wyróżnienia uzyskali: Medical Simulation Technologies sp. z o.o., Beta Bio Technologies sp. z o.o., AC SA oraz Numed sp. z o.o.

Wręczono również nagrody specjalne. Otrzymali je wcześniej wyróżnione Medical Simulation Technologies (I nagroda specjalna), Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego i NTI sp. z o.o. Nowoczesne Techniki Instalacyjne (II nagroda specjalna), Triggo SA (nagroda specjalna prezesa Urzędu Patentowego RP), a także firma FLASH Robotics za robota do nauki języków obcych dla dzieci wieku 3-7 lat (nagroda specjalna Ministra Przedsiębiorczości i Technologii).

Wicepremier Jarosław Gowin mówił w swoim wystąpieniu podczas uroczystości, że rząd stawia na innowacyjność, a rozwój innowacyjności polskiej gospodarki jest jednym z filarów Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.

Zwracał zarazem uwagę, że badania innowacyjne obarczone są zwykle większą skalą ryzyka. "Od dwóch lat nasz rząd stara się dzielić z przedsiębiorcami i naukowcami ryzykiem towarzyszącym w sposób nieodłączny działalności innowacyjnej" - mówił.

Podkreślał też, że jubileuszowa edycja konkursu Polski Produkt Przyszłości pokazuje, że polskie innowacje zmierzają w dobrą stronę, a Polska nie musi się już za granicą kojarzyć głównie z konnymi furmankami. To jest jednak, dodał, dopiero początek drogi, a "prawdziwe sukcesy są dopiero przed nami".

Szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz wyrażała nadzieję, że nagroda "będzie zwracać uwagę całego świata" i "sprawi, że wypromujemy Polskę na całym świecie". "Życzę tego w dwudziestolecie wręczanej nagrody Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, życzę tego wszystkim twórcom i laureatom" - mówiła Emilewicz. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

edytor: Bożena Dymkowska