Państwowa Prokuratura Generalna w Madrycie zwróciła się do hiszpańskiego MSZ, aby zbadało, czy Szwajcaria nie byłaby skłonna zatrzymać i poddać ekstradycji Puigdemonta w związku z jego zapowiedzią, że w niedzielę przybędzie wraz z Serret do tego kraju.

Rzecznik szwajcarskiego Federalnego Departamentu Sprawiedliwości Folco Galli przypomniał w odpowiedzi, że "5 grudnia hiszpański Sąd Najwyższy wycofał europejski nakaz aresztowania wobec byłego szefa katalońskiego rządu regionalnego i jego współpracowników".

"Nie ma więc żadnych podstaw do zatrzymania tych osób z zamiarem poddania ich ekstradycji do Hiszpanii" - dodał rzecznik.

Puigdemont, przebywający w Belgii wraz z kilkoma swymi bliskimi współpracownikami w rządzie, zwolennikami secesji Katalonii, schronił się w październiku ub. roku w Brukseli przed aresztowaniem z nakazu hiszpańskiego Sądu Najwyższego pod zarzutem "buntu" i "nieposłuszeństwa" wobec władz centralnych.

Puigdemont weźmie w niedzielę udział w konferencji prasowej i debacie na temat projektu katalońskiej niepodległości oraz w międzynarodowej konferencji nt. praw człowieka w Genewie, a 21 marca będzie uczestniczył w konferencji organizowanej przez Instytut Studiów Międzynarodowych w tym mieście.

Sędzia Sądu Najwyższego w Madrycie Pablo Llanera, jak podała hiszpańska agencja EFE, "na razie nie wdrożył ponownie procesu ekstradycji" byłego premiera Katalonii i jego byłych współpracowników w rządzie regionalnym. (PAP)