W wydanym komunikacie Rada Europy podkreśliła, że występuje przeciwko "karze śmierci we wszystkich okolicznościach". Zdaniem organizacji kara śmierci jest "nieludzka i poniżająca oraz nie udowodniono, że jest skutecznym środkiem odstraszającym".

Przemawiając w poniedziałek w New Hampshire, Trump zapowiedział surowe kary dla handlarzy narkotyków, w tym karę śmierci, uszczelnienie granic i zwiększenie nakładów na prewencję i leczenie w celu powstrzymania epidemii uzależnień od opioidów. Prezydent wyraził nadzieję, że będzie "pokolenie dzieci wolnych od narkotyków".

Trump, który podczas kampanii wyborczej często mówił o konieczności walki z epidemią uzależnienia od opioidów, takich jak 15 razy silniejszy od heroiny fentanyl, zapowiedział, że będzie się domagał kary śmierci dla handlarzy i przemytników narkotyków. "Jeśli nie będziemy się ostro rozprawiać z handlarzami narkotyków, będzie to strata naszego czasu, a stanowczość obejmuje karę śmierci" - powiedział prezydent.

Według oficjalnych danych w 2015 roku z powodu przedawkowania opioidów i heroiny zmarły 33 tys. Amerykanów, a w 2016 roku już 42 tys. (PAP)

Reklama

ndz/ ap/