Minister Michał Boni poinformował na wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu, że Krajowy Fundusz Drogowy powinien stać się źródłem finansowania całości kosztów inwestycji z wykorzystaniem pieniędzy unijnych. Nowa forma finansowania wydatków infrastrukturalnych da oszczędności na sumę 9,7 miliarda złotych.

"Pozyskanie tych pieniędzy jest realne. To rozwiązanie uratuje inwestycje zaplanowane na ten rok. Jednak, według mnie, jest ono jedynie zamianą sposobów finansowania z bezpośrednich wpływów do budżetu na pieniądze pożyczone" - powiedział w rozmowie z PAP Furgalski.

Boni poinformował, że zmiany ustawy o KFD pozwolą na to, aby Bank Gospodarstwa Krajowego zaciągał na rzecz tego Funduszu kredyty w międzynarodowych instytucjach finansowych, np. w Europejskim Banku Inwestycyjnym, żeby można było emitować obligacje, w tym obligacje infrastrukturalne.

"Jeśli państwo będzie chciało użyć obligacji, to należy pamiętać, że są one odpowiednio oprocentowane i banki na tym korzystają. Natomiast jeżeli zamierza skorzystać z kredytów, to one mają odpowiednią marżę. Pieniądz pożyczony kosztuje. Dlatego jest to dla mnie obecnie zagadką" - podkreślił Furgalski.