Waldemar Pawlak poinformował, że PGNiG prowadzi rozmowy z Gazpromem na ten temat. "Z tego co wiem, są obiecujące informacje, że te dostawy będę realizowane" - powiedział Pawlak. Według niego kontrakt z RosUkrEnergo (RUE) będzie musiał zostać przejęty przez inną firmę.

"Nie jest wykluczone, że będziemy musieli negocjować z Gazpromem tę brakującą część gazu" - przyznał Pawlak. Jego zdaniem "nie jest to problem".

Wicepremier poinformował, że przy ogólnym zużyciu ok. 14 mld metrów sześciennych gazu, braki wynoszą poniżej 20 proc. Zapewnił, że "gospodarce nie grozi wyłączenie gazu".

"Na długą metę, może na zimę przyszłego roku byłby jakiś problem. Natomiast w tej chwili nie ma problemu, jeżeli chodzi o równowagę w dostawach gazu" - powiedział Pawlak. Dodał, że dostawy ze wschodu i zachodu, wydobycie krajowe oraz zapasy w magazynach zapewniają stabilne funkcjonowanie systemu.

Zdaniem wicepremiera, Gazprom i Rosja są żywotnie zainteresowane, aby utrzymać wiarygodność jako dostawca, jako partner handlowy. Tym bardziej, że Polska i PGNiG rozliczają się na "europejskim poziomie, jeśli chodzi o cenę".

"Jeżeli rozmowy między firmami będą przebiegały pomyślnie, to dostawy mogą być wznowione z godziny na godzinę" - powiedział Pawlak.

Zaapelował ponadto, żeby "przestać robić panikę wokół gazu". "To tylko część niewielka naszego bilansu handlowego, zacznijmy z równą troską jak o gaz troszczyć się o górnictwo, o energetykę" - wezwał wicepremier.

27 stycznia PGNiG poinformowało, że RUE wstrzymał dostawy gazu do Polski. Umowa z tą szwajcarsko-ukraińsko-rosyjską spółką została podpisana w listopadzie 2006 roku i obowiązuje do końca tego roku.

Spółka pośredniczyła do niedawna w rosyjsko-ukraińskim handlu gazem, lecz zawarte 20 stycznia porozumienie (między prezydentem Rosji i premier Ukrainy) usunęło ją z ukraińskiego rynku. Ukraiński Naftohaz i Gazprom zdecydowały, że obędą się bez pośrednika.