Przedstawiciel Białego Domu powiedział wcześniej, że w rozmowie telefonicznej z Macronem Trump poinformuje go, że wycofa USA z porozumienia z Teheranem.

Francja, Wielka Brytania i Niemcy po rozmowach, jakie w ubiegłym tygodniu przeprowadził nowy amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo z europejskimi dyplomatami, przyjęły założenie, że Trump wycofa swój kraj z umowy nuklearnej z Iranem - powiedział agencji Reutera wysokiej rangi zachodni dyplomata.

Pompeo "dał do zrumienienia, że (porozumienie) jest skończone" - dodał rozmówca Reutera.

Wcześniej we wtorek rzecznik Downing Street oświadczył, że rząd premier Wielkiej Brytanii Theresy May będzie nadal pracował z sojusznikami nad zmodyfikowaniem porozumienia nuklearnego z Iranem, uważa jednak, że układ ten należy zachować w mocy.

W poniedziałek Trump napisał na Twitterze, że we wtorek ogłosi swoją decyzję w sprawie porozumienia z Teheranem.

W ostatnich tygodniach przedstawiciele władz Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec starali się odwieść prezydenta USA od planu wycofania USA z układu nuklearnego.

Z Trumpem rozmawiał na ten temat sam Macron, który pod koniec kwietnia złożył wizytę państwową w Waszyngtonie.

Celem zawartej w lipcu 2015 roku umowy między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji. Trump podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi z 2016 roku ostro krytykował dokument. (PAP)

fit/ mc/