W reklamach telewizyjnych nadawanych w stanach reprezentowanych przez senatorów nadal niezdecydowanych, czy poprzeć kandydaturę Haspel zwolennicy kandydatki prezydenta Donalda Trumpa do objęcia funkcji szefowej CIA podkreślają jej doświadczenie w walce z Państwem Islamskim i Al-Kaidą oraz ponadpartyjne poparcie, jakie uzyskała podczas przesłuchania przed senacką komisją wywiadu.

Zdaniem politologów reklamy telewizyjne wspierające Haspel są raczej przysłowiowym "dmuchaniem na zimne", ponieważ jej nominacja ma poparcie wystarczającej liczby członków senackiej komisji wywiadu, aby ta komisja rekomendowała całemu Senatowi zatwierdzenie tej kandydatury.

Według amerykańskich mediów głosowanie nad wydaniem rekomendacji dla Haspel, związanej z CIA od 1985 roku, odbędzie się w środę podczas posiedzenia przy drzwiach zamkniętych senackiej komisji wywiadu. Do ostatecznego zatwierdzenia kandydatury Haspel wymagana jest zwykła większość głosów Senatu. Z reguły całość Senatu głosuje zgodnie z rekomendacją komisji.

Dwaj senatorowie z Partii Republikańskiej - John McCain i przedstawiciel libertariańskiego skrzydła GOP Rand Paul - zapowiedzieli, że będą głosować przeciw zatwierdzeniu nominacji.

Reklama

Powodem sprzeciwu tych dwóch Republikanów jest rola, jaką Haspel odegrała w programie “rozszerzonych przesłuchań" osób podejrzanych o terroryzm, kiedy po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku była szefową działającego w Tajlandii pod kryptonimem Kocie Oko tajnego więzienia CIA.

Haspel, która w przeszłości była szefową tajnych placówek CIA w Afryce, w Europie i w Azji, zdobyła natomiast poparcie senatora Marka Warnera - najwyższego rangą przedstawiciela Partii Demokratycznej w komisji wywiadu, kiedy w liście do niego wyznała, że obecnie "uważa rozszerzone przesłuchania podejrzanych o terroryzm za błąd CIA". Treść listu Haspel do kluczowego Demokraty w komisji wywiadu jako pierwsza ujawniała telewizja CNN we wtorek.

W stuosobowym Senacie Republikanie mają obecnie 51 głosów. W przypadku "remisowego głosowania" wiceprezydent USA Mike Pence, który z urzędu jest przewodniczącym Senatu, może oddać decydujący głos.

Jeśli większość Senatu zatwierdzi Haspel na stanowisku dyrektora CIA, będzie ona pierwszą kobietą kierującą tą agencją w jej 70-letniej historii. Obecnie, od czasu objęcia przez poprzedniego dyrektora CIA Mike'a Pompeo funkcji sekretarza stanu USA, Haspel pełni obowiązki dyrektorki CIA, a formalnie jest nadal wicedyrektorką tej agencji.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)