Na wspólnej konferencji prasowej przedstawiciele obu delegacji podkreślili, że jedność kurdyjskich partii jest niezbędna do obrony kurdyjskich interesów w negocjacjach w sprawie utworzenia nowego irackiego rządu. Po wyborach parlamentarnych, które odbyły się 12 maja, partie kurdyjskie oskarżały się nawzajem o fałszerstwa wyborcze, co utrudniło osiągnięcie porozumienia w sprawie wspólnych negocjacji w Bagdadzie.

Spotkanie z PDK było pierwszym spotkaniem delegacji PUK, która do Bagdadu przyleciała w środę w celu włączenia się w negocjacje w sprawie utworzenia nowego irackiego rządu. Na czele delegacji PUK stoi sekretarz Biura Politycznego PUK Mala Bachtiar. Delegacja zamierza spotkać się z Muktadą as-Sadrem, premierem Hajdarem Dżawadem al-Abadim, byłym premierem Nurim al-Malikim i liderem bloku al-Fatah Hadim al-Amerim.

Delegacja PDK przybyła do Bagdadu dzień wcześniej i rozpoczęła negocjacje z Muktadą as-Sadrem. Spotkała się też m.in. z Hadim al-Amerim i Nurim al-Malikim, a na środę planuje spotkanie z premierem Abadim.

PDK przez długi czas oskarżała szyickie milicje kierowane przez Hadiego al-Ameriego o agresję przeciwko Regionowi Kurdystanu w 2017 r., a Malikiego o łamanie konstytucyjnych praw Kurdów w okresie, gdy był on premierem. Mimo to po spotkaniach podkreślono, że przebiegły one w przyjaznej atmosferze i że konieczne jest zbudowanie szerokiej koalicji rządowej, otwartej dla wszystkich ugrupowań.

Z Muktadą as-Sadrem spotkał się też lider innej kurdyjskiej partii, Ruchu Nowej Generacji, Szaswar Abdulwahid. Pozostałe partie kurdyjskie nie zgadzają się z wynikami wyborów i grożą bojkotem prac parlamentarnych.

W irackich wyborach parlamentarnych, które odbyły się 12 maja, PDK zdobyła 25 mandatów, a PUK – 18. PDK zdobyła też 2 mandaty mniejszości chrześcijańskiej, a była przewodnicząca klubu parlamentarnego PUK weszła do parlamentu z arabskiej listy Sojuszu Bagdadzkiego, zdobywając mandat w stolicy Iraku. Łącznie obie partie dysponują zatem 45 mandatami w 329-osobowym parlamencie.

Ruch Nowej Generacji zdobył cztery mandaty, natomiast pozostałe partie kurdyjskie – 11.

Z Bagdadu Witold Repetowicz (PAP)