Piątkowa konferencja prasowa przewodniczącego ZP NATO oraz przewodniczącego polskiej delegacji do ZP NATO Marek Opioła (PiS) i sekretarza generalnego ZP NATO Davida Hobbsa rozpoczęła wiosenną sesję Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, która potrwa do poniedziałku.

Przewodniczący ZP NATO podkreślił, że sesja ta jest "bardzo ważna z punktu widzenia Zgromadzenia Parlamentarnego, ale również z punktu widzenia całego Sojuszu i dla Polski". "Bardzo ważne jest to, że spotykamy się właśnie tutaj - Polska obchodzi 100. rocznicę odzyskania niepodległości i 550. lecie parlamentaryzmu. Są to okoliczności, które nadają wyjątkowe znaczenie naszemu spotkaniu w Warszawie" - ocenił Alli.

Podkreślił, że posiedzenie ZP NATO odbywa się w bardzo ważnym okresie dla bezpieczeństwa międzynarodowego i dla Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Widzimy rzeczy, które dzieją się nie tylko przy naszych granicach, ale również bardzo daleko stąd: na Bliskim Wschodzie, w Wenezueli, a także w kilku innych krajach na całym świecie" - mówił.

Przewodniczący ZP NATO stwierdził ponadto, że "bezpieczeństwo to temat coraz bardziej globalnie powiązany, a NATO jest największym, najsilniejszym, a także politycznie i militarnie najważniejszym sojuszem na świecie". "Z tego względu NATO chce poprawiać, podnosić poziom stabilności i dokonywać projekcji stabilności w kontaktach z innymi podmiotami. Myślimy, że stabilność na całym świecie to podstawa pokoju" - oświadczył Alli.

Podkreślił również, że solidarność krajów NATO, "to nie tylko puste słowo, tylko coś konkretnego i praktycznego". Wskazał, że NATO nie jest już tylko sojuszem wojskowym, ale jest sojuszem wojskowo-politycznym. "Z biegiem czasu wymiar polityczny staje się coraz ważniejszy" - zaznaczył.

Alli zapowiedział, że parlamentarzyści podczas sesji omówią i zatwierdzą m.in. "różnego rodzaju regulacje" dotyczące polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz będa mówić o priorytetach NATO.

Z kolei poseł Opioła przypomniał, że sesja ZP NATO odbywa się w Warszawie po raz trzeci. Jak dodał, wśród tematów rozmów znajdą się także m.in. kwestie dotyczące wschodniej flanki Sojuszu i zbliżającego się szczytu NATO w Brukseli. Jak dodał, parlamentarzyści z państw członkowskich NATO, a także przedstawicieli krajów stowarzyszonych i obserwatorów, zastanowią się również, jak Sojusz będzie się kształtował przy "obecnych, różnego rodzaju zagrożeniach".(PAP)

autor: Anna Tustanowska, Mateusz Roszak