Śpiewak w rozmowie z telewizją rp.pl podkreślił, że decyzję o kandydowaniu w wyborach na prezydenta stolicy podejmie "w ciągu najbliższych kilku tygodni lub może wcześniej".

Zaznaczył też, że prowadzi bardzo dobre rozmowy z Partią Razem. Dodał jednak, że "wszystko rozbija się o ruchy miejskie". "Dużo trudniej jest z warszawskimi ruchami miejskimi. Mają one bardzo różne interesy i trochę nie potrafią się ponad ten partykularyzm dzielnicowy wzbić. To jest trudna rozmowa. Bardzo zależało nam na tym, żeby ruchy miejskie wystawiły wspólna listę. Jednak nie jestem w stanie powiedzieć, czy tak będzie" - podkreślił.

Lider stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa wskazał też, że liczy na poparcie Kukiz '15. "Szanuję Pawła Kukiza. Dobrze współpracuję przy pracach komisji weryfikacyjnej z Adamem Zielińskim z Kukiz'15. To są osoby, z którymi mam dobre relacje i liczę na to, że poprą kandydata niezależnego, który jest uczciwy; który ma program dla Warszawy" - dodał.

Zaznaczył, że prezentowany przez niego program jest zbieżny z postulatami Kukiz'15. "Jest to oddanie władzy w ręce ludzi. To jest coś, co nas łączy poza kwestią uczciwości" - podkreślił.

Śpiewak dodał, że jego pierwszą propozycją programową dla Warszawy będzie utworzenie parku centralnego na Placu Defilad. "Chcemy przeznaczyć 20 ha terenu przy Pałacu Kultury i Nauki na ogólnodostępny park dla wszystkich mieszkańców Warszawy. Park, który będzie służył mieszkańcom, a nie deweloperom czy mafii reprywatyzacyjnej" - zaznaczył.

Dotychczas swojego kandydata w stolicy zaprezentowały PO i Nowoczesna - będzie nim poseł Platformy Rafał Trzaskowski (polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej miałby zostać jego zastępcą w ratuszu) oraz Zjednoczona Prawica, której kandydatem jest wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Patryk Jaki.

Na początku maja swoją decyzję o kandydowaniu na urząd prezydenta Warszawy ogłosił b. wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz. Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski, Karol Kostrzewa